Балкан
 • Ердоган најави предизборен митинг во Европа

  Ердоган најави предизборен митинг во Европа

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека планира во мај да одржи предизборен митинг во Европа, но одби да каже за која земја станува збор.
  Минатата година Ердоган се судри со европски...

 • Во Турција осудени 14 новинари поради тероризам

  Во Турција осудени 14 новинари поради тероризам

  Турскиот суд вчера осуди 14 новинари вработени во весникот „Џумхуриет“ на затворски казни под обвинение за тероризам, додека тројца се ослободени.
  – Новинарите се осудени од 2,5 до 7,5 години затвор....

 • Туск: Србите сами одлучуваат за својата иднина

  Туск: Србите сами одлучуваат за својата иднина

  Односите меѓу Европската унија и Србија, евроинтеграциите, регионалната соработка и инвестициите беа главни теми на средбата во средата вечерта во Белград на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск,...

 • Вучиќ: Посетата на Туск е „добра вест“ за Србија

  Вучиќ: Посетата на Туск е „добра вест“ за Србија

  Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по вчерашната посета на Тирана и Подгорица денеска ќе претстојува во Белград.
  Српскиот претседател Александар Вучиќ посетата на Туск ја оцени како...

 • Нагло зголемен бројот на нови мигранти во Грција

  Нагло зголемен бројот на нови мигранти во Грција

  Бројот на мигранти кои пристигнуваат на грчките острови е двојно поголем, изјави грчкиот министер за миграциска политика Димитрис Вицас.
  За време на дебата за новиот предлог-закон за азил, тој рече дека...

 • Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

  Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

  Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман.
  Турската новинска агенција Анадолија...

 • Семејна трагедија во Бања Лука

  Семејна трагедија во Бања Лука

  Семејна трагедија се случила вчера вечер кога од балкон во зграда во Бања Лука, паднало десетгодишно дете и во болница им подлегнало на повредите.
  Потоа во текот на ноќта мајката извршила самоубиство.
  ...

 • „Зери“: Во јуни препорака за укинување на визите за Косово

  „Зери“: Во јуни препорака за укинување на визите за Косово

  Претставници на парламентарната Комисија за европски интеграции очекуваат во јуни годинава, Европската комисија да даде препорака за укинување на визите на Косово.
  Приштинскиот весник ,,Зери“ пишува...

 • Австрија ќе забрани во нејзината земја да се води кампања за изборите во Турција

  Австрија ќе забрани во нејзината земја да се води кампања за изборите...

  Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави дека неговата влада ќе направи се за да спречи Турците да водат предизборна кампања на нејзина територија.
  „Кампањата не би била добро прифатена и затоа...

 • Грција го отфрли предлогот на Ердоган за размена на војници

  Грција го отфрли предлогот на Ердоган за размена на војници

  Грчката влада го отфрли предлогот на Турција за размена на двајца грчки војници приведени во почетокот на март поради илегален влез во Турција за осум пребегани турски војници кои Анкара ги обвинува дека...

Популарно