Балкан
 • Во Грција од Западнонилска треска починаа 27 лица

  Во Грција од Западнонилска треска починаа 27 лица

  Од Западнонилска треска починале 27 лица во Грција, соопшти Националниот центар за контрола и профилакса на болести.
  Вкупниот број на заразени од вирусот е 234 лица. Состојбата на 183 лица е тешка.
  Првпат...

 • Да има моќ, Круемади би го разрешила сопругот Мета од функцијата претседател на државата

  Да има моќ, Круемади би го разрешила сопругот Мета од функцијата...

  Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Движењето за социјалистичка интеграција, Моника Круемади изјави дека доколку би имала 92 пратеника ќе го разреши Илир Мета од фунцијата...

 • Лавров во БиХ

  Лавров во БиХ

  Членот на Претседателството на БиХ, Младен Иваниќ, рече дека Сергеј Лавров на денешната средба објавил дека Русија е за спроведување на Дејтонскиот мировен договор.Имено, рускиот министер за надворешни...

 • Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава во Валона

  Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава...

  Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и денеска наместо во собраниската сала ќе заседава во приморскиот град Валона.
  Наспроти опозицијата, пратениците од владејачкото мнозинство...

 • Температурен шок: На Балканот може да падне снег

  Температурен шок: На Балканот може да падне снег

  Во петок и сабота на Балканот се очекува заладување, пишуваат медиумите од регионот.
  Во сабота температурите ќе бидат за 15 степени пониски од петокот. Во понеделник ќе следи ново заладување и пад на...

 • Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

  Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

  Турската армија соопшти дека во денешните воздушни напади во северен Ирак убиени се најмалку осум припадници на Курдската работничка партија (ПКК).
  Како што јави агенцијата Анадолија, турскиот...

 • Во Србија убиен познатиот ММА борец

  Во Србија убиен познатиот ММА борец

  Страшен настан, вчера се случи во Србија, кога го убиле познатиот ММА борец Радош Јоксимовиќ.
  Напаѓачот дошол на мотор и го изрешетал со куршуми додека седел во ресторан.
  Веднаш притрчале келнерите, а...

 • Судири на протести во Грција

  Судири на протести во Грција

  Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните протести во неколку грчки градови кои се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот Павлос Фисас.
   Судири имало во Атина и во...

 • Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер регистриран во Романија

  Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер регистриран во...

  Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер беше регистриран утрово во романскиот регион Вранча, каде вчера имаше уште еден потрес од 3,6 степени.
  Националниот институт по геофизика соопшти дека...

 • Турција со повеќе војници на Северен Кипар

  Турција со повеќе војници на Северен Кипар

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган најави дека Турција ќе го засили своето воено присуство во Северен Кипар, каде вообичаено постојано се распоредени околу 35.000 турски војници.
  – Нема да го...