Дванаесет мигранти се удавија во близина на Бодрум

Вторник, 18 Јун 2019 | Прочитано 182 пати.

Најмалку 12 мигранти се удавиле вчера кога чамецот, со кој сакале да стигнат до Грција, потонал кај брегот на Турција. Спасени се 31 мигрант, соопшти турската крајбрежна стража.


Чамецот се превртел во Егејско Море, во близина на Бодрум, кај грчкиот остров Кос.


Телата на мигрантите биле пронајдени во потонатиот чамец на длабочина од 32 метра, соопшти крајбрежната стража.

[назад]
loading...
Коментари