Харадинај пристигнува во прва официјална посета на Македонија

Вторник, 17 Апр 2018 | Прочитано 126 пати.

Претседателот на косовската влада, Рамуш Харадинај утре за прв пат ќе пристигне во официјална посета на Република Македонија.


Од кабинетот на Харадинај, соопштија дека тој ќе се состане со неговиот македонски колега, Зоран Заев, како и со други високи функционери од земјава.


Премиерите ќе разговараат за односите меѓу двете земји, а според најавите од Приштина,


Утре во Скопје, ќе престојува и високата претсавничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, која ќе се обрати во македонското Собрание, во врска со извештајот на Европската Комисија за напредокот на земјава.

[назад]
loading...
Коментари