Турција ја предупреди Грција откако постави знаме на спорен остров

Вторник, 17 Апр 2018 | Прочитано 329 пати.

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејското Море во близина на турското крајбрежје.


Премиерот Бинали Јилдирим за новинарите во понеделникот изјави дека турските крајбрежни стражари го отстраниле знамето од островот покрај брегот на Егејското одморалиште Дидим, пренесе Вашингтон Пост.


Јилдирим рече дека инцидентот е сличен на оној од 1996 година, кога двата НАТО сојузници завојувале поради ненаселениот остров Имиа, т.е. Кардак на турски – за кого и Турција и Грција велат дека е нивен.


Јилдирим рече „нашиот совет за Грција е да се воздржи од провокации и вознемирувања… Решени сме да дадеме соодветен одговор“.


Во Атина, портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос рече дека владата не знаела за инцидентот и ги опиша забелешките на Јилдирим како „провокативни и неоправдани“.


„Мислам дека Јилдирим треба да биде повнимателен“, рече Ѕанакопулос. „Ја повикуваме Турција да се врати кон почитување на меѓународното право… Тие треба да преземат иницијатива за деескалација на тензиите“

[назад]
loading...
Коментари