Локални
 • Сообраќајна несреќа кај Велешта

  Сообраќајна несреќа кај Велешта

  Денес, на регионалниот пат Струга – Дебар, кај селото Велешта, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „југо“, и патничко возило „голф“.
  Очевидци кои се нашле на лице место,...

 • Физичка пресметка во Охрид

  Физичка пресметка во Охрид

  На 16.09.2019 околу 15.30 часот во СВР Охрид пријавено е дека на улица „Јане Сандански“ во Охрид бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу А.Џ.(63) од Охрид и Б.С.(59) од Скопје. По целосно...

 • Сообраќајна незгода кај Плитишта-Струга

  Сообраќајна незгода кај Плитишта-Струга

  На 16.09.2019 во 11.30 часот во населба Плитишта-Струга се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „цитроен“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Е.Б.(65) од с.Боровец, струшко, и...

 • Владата одвои 183 милиони денари за нов Колекторски систем за заштита на Охридското Eзеро

  Владата одвои 183 милиони денари за нов Колекторски систем за заштита на...

  Со цел да го зачуваме нашиот бисер – Охрид, како град на УНЕСКО и да го заштитиме културното и природното наследство, со ребалансот на Буџетот одвојуваме 183 милиони денари за нов Колекторски систем за...

 • Се формира комисија за заедничко управување помеѓу Северна Македонија и Албанија со природното и културното наследство во Охридскиот Регион

  Се формира комисија за заедничко управување помеѓу Северна Македонија...

  Mинистерот Едмонд Адеми вчера во својство на претседател на Националната Комисија за УНЕСКО, оствари работни средби со министерката за култура, Елва Маргарити и министерот за животна средина, Бленди Клоси...

 • Лабуништани повторно ќе протестираат против каменоломите!...

  Лабуништани повторно ќе протестираат против каменоломите!...

  Се известуваат граѓаните на Лабуништа и околните населби дека Петок на ден 20.09.2019 година со почеток во 15:00 часот ќе се одржи протест во месноста викана Калишта во Лабуништа на локалниот пат за с.Боровец веднаш...

 • Нов царински терминал на „Ќафасан“

  Нов царински терминал на „Ќафасан“

  На граничниот премин „Ќафасан“ на границата со Република Албанија, денеска во употреба е пуштен новиот царински терминал кој ќе придонесе кон зголемување на пропусната моќ на преминот за стокови...

 • Полициски контроли врз моторџиите

  Полициски контроли врз моторџиите

  Изминатиот викенд, на подрачјето на СВР Охрид, беа извршени зајакнати акциски контроли во сообраќајот во однос на прекршоци кои ги прават возачи на мотоцикли.
  Притоа, било констатирано дека 03 возачи...

 • Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

  Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

  Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против следниве 11 лица: Д.Р.(42), С.Р.(48),...

 • Германски новинари на информативно патување во Охрид

  Германски новинари на информативно патување во Охрид

  Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) во Охрид престојуваа германски новинари, кои реализираа информативно патување.
  – Станува збор за Marina Siladji од „Fly Memmingen“, Theresa...