Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

Понеделник, 16 Сеп 2019 | Прочитано 4,142 пати.

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против следниве 11 лица: Д.Р.(42), С.Р.(48), Н.Р(49), Ј.Р.(30), Х.Р.(19), Ш.Р.(22), против 16 годишно лице, сите од струшкото село Октиси, како и против Д.Х.(45), Х.Б.(49), Ш.Х.(28) и Д.Х.(25), сите од селото Велешта. Пријавениот Б.Х. се товари и за сторено казнено дело  „спречување на докажување“.


Пријавените, на 17.08.2019 година,  се сретнале на бензиска пумпа во селото Велешта при што започнале меѓусебна  караница и тепачка. По настанот, пријавениот Б.Х. со цел да го прикрие делото, извршил отстранување и сокривање на компјутерскиот хард диск со видео записот од безбедносните камери поставени на бензиската станица.


извор:TV21

[назад]
loading...
Коментари