Време: Следува осетно покачување на дневните температури

Четврток, 10 Окт 2019 | Прочитано 223 пати.

Во текот на следните денови поради јужно струење од Сахара кон нашата држава ќе се изврши транспорт на прашина и на песок па така и времето повремено ќе биде потешко за метеопатите. Во следните часови локално ќе има преодно зголемување на облачноста а особено навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден, ќе има услови за локален дожд од послаб интензитет и услови за ретки грмежи и тоа особено на запад и на север. Максималните дневни температури ќе бележат тенденција на значително покачување и истите ќе се движат во интервалот од 19 до 25 степени. Понатамошен пораст на истите ќе има следните денови кога во централните и во југоисточните предели се очекува да достигнад до околу 27 степени. Во утринските часови по котлините и по речните долини ќе се создаваат услови за појава на магла и на ниска облачност.

[назад]
loading...
Коментари