Жител на Велешта палел сува трева и опожарил плевна на соселанец

Среда, 07 Ное 2018 | Прочитано 475 пати.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од Струга поднесе кривична пријава против 63-годишниот М.В. од селото Велешта, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“.

– На 16.10.2018 година, во 15:10 часот во селото Велешта, пријавениот со палење на сува трева предизвикал пожар, кој потоа се проширил и ја зафатил плевната, во сопственост на 61-годишниот С.Ш. од селото Велешта. Во пожарот била опожарена кровната конструкција, бали со сено, дел од земјоделска механизација и друго, со што била причинета материјална штета од 400.000 денари, информираат од МВР. (Крај)

извор: Оhridpress

[назад]
loading...
Коментари