Зелено светло и од Канада за членството на Македонија во НАТО

Четврток, 20 Јун 2019 | Прочитано 161 пати.

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата.


– Денес Канада со задоволство го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се радуваме што во блиска иднина ќе и посакаме добредојде на Северна Македонија како 30-та членка на алијансата – се вели во објавата на твитер-профилот на канадското министерство за надворешни работи.


Канада е 18-та земја членка на Северноатланската алијанса која го ратификуваше Протоколот, откако пред десетина дена тоа го направија Германија и Естонија.Во меѓувреме, во тек е постапката за ратификација и во Сенатот на САД, а се очекува ратификацијата на Протколот во Вашингтон да се случи до крајот на летово.


Со ратификацијата на Протоколот од 29-те земји сојузници во Алијансата, Македонија и официјално ќе стане 30-та членка на НАТО.


Извор: novamakedonija.com.mk

[назад]
loading...
Коментари

Македонија