Локални
 • Во Охрид се самоуби жена

  Во Охрид се самоуби жена

  Денес во Охрид пред 14 часот, возрасна жена (56) си го одзела животот со скокање од повеќеспратница.
  Се укажува дека станува збор на самоубиство,кое се случило на една од кулите на улицата Даме Груев во...

 • ДИК: Со официјални резултати за градоначалник на Струга

  ДИК: Со официјални резултати за градоначалник на Струга

  Во општина Струга, од вкупно регистрираните 56.341 гласачи, правото на глас го оствариле 35.545 граѓани, односно 63,09%, информираат од Државната изборна комисија.За кандидатот за градоначалник од ДУИ, Арбен...

 • ДУИ победи во повеќе општини, изгуби во Струга

  ДУИ победи во повеќе општини, изгуби во Струга

  Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во повеќе општини и го призна поразот во Струга и ги повика гласачите во вториот круг да го поддржат кандидатот на ДПА.
  - Во првиот круг победивме во Чаир, Желино,...

 • Мендух Тачи објави победа на Зијадин Села во Струга

  Мендух Тачи објави победа на Зијадин Села во Струга

  Во директна изјава за медиумите, лидерот на ДПА Мендух Тачи, прогласи убедлива победа на кандидатот за градоначалник на Струга од редовите на неговата партија, Зијадин Села.
  Според Тачи, партијата ќе се...

 • Втор круг за Струга, ДУИ испаѓа од трката, ДПА во вториот круг

  Втор круг за Струга, ДУИ испаѓа од трката, ДПА во вториот круг

  Според неофицијалните податоци Владо Кочовски доби 15.000 гласови во првиот круг за Струга, и тој заедно со кандидатот на ДПА кој освои 10360 гласа, влегува во вториот круг. Kандидатот на ДУИ Арбен Лабуништа...

 • Во Лабуништа до сега рекордна излезеност на гласање

  Во Лабуништа до сега рекордна излезеност на гласање

  Во сите пет избирачки места во Лабуништа кои заедно имаалт околу 5600 гласа и одлучуваат кој ќе биде идниот градоначалник на Општина Струга,утрово навреме се отворени.
  Спорет досегашните информаци и од она...

 • Навреме отворени гласачките места во општина Струга

  Навреме отворени гласачките места во општина Струга

  Сите гласачки места во општина Струга денеска беа отворени во законски утврдениот рок, информира претседателот на Општинската изборна комисија од Струга, Џенгис Хани.
  На петтите локални избори во...

 • Нова кражба на икони од црква во струшко Модрич

  Нова кражба на икони од црква во струшко Модрич

  Тринаесет икони се украдени од црквата „Св. Никола“ во струшкото село Модрич, информираат од Министерството за внатрешни работи.
  Во периодот од 17-ти до 22-ри овој месец, од страна на непознат сторител...

 • Шест икони и пари украдени од црква во струшки Модрич

  Шест икони и пари украдени од црква во струшки Модрич

  Шест икони со мотиви од повеќе светци нацртани на хартија и 12.000 денари се украдени од црквата „Пресвета Богородица“ во струшкото село Модрич.
  Засега непознат сторител, ноќта на 20-ти односно рано...

 • Кривична за дилер на хероин од Струга

  Кривична за дилер на хероин од Струга

  СВР Охрид поднесе кривична пријава против 30-годишниот Б.И. од Струга за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.
  На...