Локални
 • Рибокрадството на Охридското Езеро намалено за 80 проценти

  Рибокрадството на Охридското Езеро намалено за 80 проценти

  Од доделувањето на концесијата на „Пастрмка 2012“ ДООЕЛ, спроведени биле 70 акции на Охридското Езеро, поднесени биле 8 кривични пријави за незаконит риболов и запленети километри нелегално поставени...

 • Во Струга завршува годишната средба за животната средина

  Во Струга завршува годишната средба за животната средина

  Годинашната средба на здруженијата на граѓани од областа на животната средина која се одржа во Струга, ќе биде свечено затворена денес.
  Министерот за животна средна и просторно планирање, Абдилаќим...

 • Општините електронски ќе издаваат одобренија за градба

  Општините електронски ќе издаваат одобренија за градба

  Во иднина единиците на Локалната самоуправа ќе издаваат решенија за градба по електронски пат, најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој денеска во Струга присуствуваше на советувањето за...

 • Две тепачки помеѓу ученици во Охрид

  Две тепачки помеѓу ученици во Охрид

  Две тепачки се случиле вчера на ул. “Живко Чинго“ пред влезот на училиштето ОЕМУЦ “Св.Наум Охридски“. Најпрвин околу 11 часот настанала тепачка  помеѓу две лица и ученици од училиштето, која била...

 • И белвицата во Преспа мета на рибокрадците

  И белвицата во Преспа мета на рибокрадците

  Во водите на Преспанското Езеро, деновиве, полициските службеници пронашле 32 рибарски мрежи со улов на два килограми „белвица“.
  При вршењето на патролна служба, полицијата во периодот меѓу 11 и 14...

 • Акција за спасување на завеано лице во струшка Горна Белица

  Акција за спасување на завеано лице во струшка Горна Белица

  По претходна дојава на телефонот 195 на ЦУК, спроведена е акција за спасување на лице кое веќе десет дена не се јавуало или имало вест за него во струшка Горна Белица.
  Станува збор за лицето Џ.Б. од Република...

 • Жителите од Јабланица немаат струја веќе шести ден

  Жителите од Јабланица немаат струја веќе шести ден

  Жителите на струшкото село Јабланица и оваа зима се соочуваат со минатогодишните проблеми.
  Селото е завеано во снег речиси една седмица, а шест дена триста жители се без електрична енергија. Тие...

 • Кривична за дилер на дрога од Струга

  Кривична за дилер на дрога од Струга

  Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 31-годишниот В.Г. од Струга за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и...

 • УСАИД и „Полио Плус“ со презентација во струшкото Американско катче

  УСАИД и „Полио Плус“ со презентација во струшкото Американско катче

  Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) и невладината организација „Полио Плус“ денес во Американското катче во Струга ќе одржат презентација.
  Ќе говорат Сиена Флајшер, офицер за...

 • Охрид окован во студ и мраз

  Охрид окован во студ и мраз

  Екстремно ниските температури не дозволуваат топење на замрзнатиот снег кој им создава големи проблеми на охриѓани. Голем дел од градските улици, се уште се под снег и мраз, а остатоци од снег има и на...