Локални
 • Кривична за охриѓанец кој продавал наркотични дроги

  Кривична за охриѓанец кој продавал наркотични дроги

  Против 33-годишно лице од Охрид и 25-годишен битолчанец, Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривични пријави, за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...

 • Формирана Општинска организација на НСДП во Струга

  Формирана Општинска организација на НСДП во Струга

  Во просториите на Хотел Дрим во Струга се одржа конференција на која во присуство на 50 делегати беше формирана Општинска организација на НСДП Струга, при што е избран нов извршен и надзорен одбор на...

 • Таксист нападнал полицаец во Охрид

  Таксист нападнал полицаец во Охрид

  Поради постоење на основи на сомнение за сторени кривични дела „Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста, Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против 35- годишно...

 • Два случаи на незаконски риболов во Охридското Езеро

  Два случаи на незаконски риболов во Охридското Езеро

  Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривични пријави против три лица од Охрид за сторено кривично дело „незаконит риболов“. При извршен претрес во домот на еден од пријавените, пронајдени...

 • Стружани и охриѓани од први јануари ќе добијат дежурни аптеки

  Стружани и охриѓани од први јануари ќе добијат дежурни аптеки

  Од први јануари дежурни аптеки во текот на 24 часа ќе има и во Струга и Охрид.
  Според портпаролот на Фондот за здравствено осигурување на Република Македонија, Бранко Аџигогов, и во двата града има повеќе...

 • Струшките пожарникари апелираат да се чистат оџаците

  Струшките пожарникари апелираат да се чистат оџаците

  Со цел да се спречи појавата од пожари, од Противпожараната единица во Струга апелираат посебно пред грејната сезона граѓаните редовно да ги чистат оџаците.
  За време на зимскиот период во струшкиот...

 • Фрлени 25 илјади единки подмладок на пастрмка

  Фрлени 25 илјади единки подмладок на пастрмка

  Охридското Езеро денеска е порибено со 25.000 единки на ендемичниот вид охридска пастрмка, како дел од обврските на концесионерот „Пастрмка 2012“, уредени со договорот со концесионерство на риболовното...

 • Охрид ќе добие двокатен туристички автобус

  Охрид ќе добие двокатен туристички автобус

  Владата донесе одлука со која на општина Охрид и се доделува нов двокатен туристички автобус, наменет за турситичко разгледување на знаменитостите низ градот.
  Во соопштението на советничката група на...

 • Талентираните средношколци доаѓаат во Охрид

  Талентираните средношколци доаѓаат во Охрид

  Охрид во летниот период, ќе биде домаќин на двонеделен „Летен камп“ наменет за талентирани средношколци. На кампот, на кој ќе учествуваат 45 ученици од земјава, предавањата ќе ги изведуваат Машинскиот,...

 • "Бисера" организира хуманитарна вечер

  Женски Центар "Бисера" традиционално организира Хуманитарна Новогодишна забава.
  Во соработка со Занаетчиската комора,поддржани  од охридските пекари кои донираат свои производи оваа година забавата...