Локални
 • Отворен заеднички контакт центар на „Ќафасан“

  Отворен заеднички контакт центар на „Ќафасан“

  Министрите за внатрешни работи на Република Македонија и Република Албанија, Гордана Јнакулоска и Фламур Нока денеска на граничниот премин „Ќафасан“ кај Струга го отворија заедничкиот центар за...

 • Владата распиша оглас за вработување на директор во охридскиот здравствен дом

  Владата распиша оглас за вработување на директор во охридскиот...

  Во 25 града во земјава меѓу кои Охрид, Скопје, Битола, Ресен, Велес, Куманово, Кавадарци и останатите поголеми населени места, се бараат директори на здравствените домови.
  Како што стои во огласот за...

 • Охриѓанец продавал марихуана

  Охриѓанец продавал марихуана

  Секторот за внатрешни работи Охрид, поденесе кривична пријава против 43-годишен охриѓанец за сторено дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и...

 • Во Лабуништа се одржа акција “ЗДРАВЈЕ ЗА СИТЕ”

  Во Лабуништа се одржа акција “ЗДРАВЈЕ ЗА СИТЕ”

  Тим на професори ( доктори ) од Петта приватна гимназија заедно со учениците од здравствената струка, денес во Лабуништа одржа акција “ЗДРАВЈЕ ЗА СИТЕ”.
  (БЕСПЛАТНО МЕРЕЊЕ НА КРВЕН ПРИТИСОК, НИВО НА...

 • За десеттина дена прскање против комарци во Охрид

  За десеттина дена прскање против комарци во Охрид

  Прскањето против комарци на територијата на општина Охрид ќе биде спроведено за десеттина дена, откако ќе бидат завршени и формалностите околу изборот на фирмата што ќе ги заврши предвидените активности на...

 • Фатено лице во Охрид, уживател на дрога

  Фатено лице во Охрид, уживател на дрога

  СВР Охрид поднесе кривична пријава против 28-годишниот С.Б. за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.
  На 14-ти...

 • Ќе се проширувa влезот на каналот Студенчишта

  Ќе се проширувa влезот на каналот Студенчишта

  Влезот во каналот Студенчишта наскоро ќе биде проширен, со што ќе се олесни одвивањето на водниот сообраќај, што сега е отежнаото поради густатата трска.За та цел ќе се сече дел од појасот на трска непосредно...

 • Македонија и Албанија отвараат нов граничен премин

  Македонија и Албанија отвараат нов граничен премин

  Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска заедно со нејзиниот албански колега Фламур Нока, утре (17.05) во 10 часот на граничниот премин “Ќафасан“ ќе го пуштат во работа заедничкиот контакт...

 • Нови избори или договор за советот во Струга?

  Нови избори или договор за советот во Струга?

  Како Струга дефинитивно нема друга. Општината на која и беа потребни три круга за да го избере градскиот татко, сега не може да се одлучи за изгледот на градскиот совет.
  Кој со кого и за што ќе...

 • Капетанијата ќе има радио линк со сите бродови

  Капетанијата ќе има радио линк со сите бродови

  Охридската капетанија  ја зголемува безбедноста на пловидбата по Охридското езеро.Наскоро секој од поголемите бродови треба да има радио станица со која ќе биде во врска со Капетанијата,но и со другите...