Локални
 • Фрлени 25 илјади единки подмладок на пастрмка

  Фрлени 25 илјади единки подмладок на пастрмка

  Охридското Езеро денеска е порибено со 25.000 единки на ендемичниот вид охридска пастрмка, како дел од обврските на концесионерот „Пастрмка 2012“, уредени со договорот со концесионерство на риболовното...

 • Охрид ќе добие двокатен туристички автобус

  Охрид ќе добие двокатен туристички автобус

  Владата донесе одлука со која на општина Охрид и се доделува нов двокатен туристички автобус, наменет за турситичко разгледување на знаменитостите низ градот.
  Во соопштението на советничката група на...

 • Талентираните средношколци доаѓаат во Охрид

  Талентираните средношколци доаѓаат во Охрид

  Охрид во летниот период, ќе биде домаќин на двонеделен „Летен камп“ наменет за талентирани средношколци. На кампот, на кој ќе учествуваат 45 ученици од земјава, предавањата ќе ги изведуваат Машинскиот,...

 • "Бисера" организира хуманитарна вечер

  Женски Центар "Бисера" традиционално организира Хуманитарна Новогодишна забава.
  Во соработка со Занаетчиската комора,поддржани  од охридските пекари кои донираат свои производи оваа година забавата...

 • 70 години од отварањето на училиштето на Албански Јазик ``Иљјас Подгорца`` с.Подгорци

  70 години од отварањето на училиштето на Албански Јазик ``Иљјас...

  Денес со почеток во 13:00 часот во училиштето во Подгорци се одржа свеченост по повод 70 годишнината од oтварањето на Училиштето на Албански Јазик ``Иљјас Подгорца`` од Подгорци ..На свеченоста присуствуваат...

 • Скопјанец фатен со кокаин на струшка плажа

  Скопјанец фатен со кокаин на струшка плажа

  Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 26-годишниот З.Ф. од скопски Грчец за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...

 • Петрески и Јаковчески со честитка по повод Денот на наставата на турски јазик

  Петрески и Јаковчески со честитка по повод Денот на наставата на...

  По повод  одбележувањето на 21- ви  декември – Денот на наставата на турски јазик во Македонија, градоначалникот Александар Петрески и претседателот на Советот на општина Охрид Душко Јаковчески,...

 • Охрид во новогодишно руво

  Охрид во новогодишно руво

  Градот е подготвен да ги дочека гостите за претстојните празници. Поставени се новогодишените украси низ централното градско подрачје и во периферните делови, а декорирани се и рестораните, кафулињата,...

 • Тепачка во училиштето `Нико Нестор` во Струга

  Тепачка во училиштето `Нико Нестор` во Струга

  Според информациите од министерството за внатрешни работи, пред два дена  околу 08,15 часот, во струшкото средното училиште „Нико Нестор“, во спортската сала, по завршување на часот по физичко...

 • Во три училишта во Охрид започна екстерното тестирање

  Во три училишта во Охрид започна екстерното тестирање

  Денес  во основните училишта  „Григор Прличев“ , „Свети Климент Охридски“ и во средното  угостителско училиште „Ванчо Питошески“ се спроведе екстерно тестирање, според однапред...