Локални
 • Притвор за насилниците од Свети Наум

  Притвор за насилниците од Свети Наум

  Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ Насилство“ секторот за внатрешни работи Охрид, против А.Р.(29), Љ.Б.(24) и Н.Л.(21) од Охрид поднесе кривична пријава. На тројцата пријавени,...

 • Премиерот Груевски за Велигден во Кичево и Струга

  Премиерот Груевски за Велигден во Кичево и Струга

  Годинава за прв пат премиерот Никола Груевски заедно со своето семејство, воскреснувањето на Исус ќе го дочека во Кичево каде со останатите верници ќе присуствува на Света литургија која ќе се организира во...

 • Холандски туристи ја отворија сезоната со капење во Црн Дрим

  Холандски туристи ја отворија сезоната со капење во Црн Дрим

  Група холандски туристи, кои моментно престојуваат во Струга „свечено и практично“ ја отворија сезоната на капење во Струга.
  - Собрани покрај кејот на Црн Дрим, во центарот на градот, некои со облека,...

 • Села го честита големиот христијански празник - Велигден

  Села го честита големиот христијански празник - Велигден

  По повод Велики Петок и претстојните Велигденски празници, честитка до граѓаните од православна вероисповед, упати градоначалникот на Струга Зијадин Села.Во честитката се вели:„Почитувани  граѓани од...

 • Охрид го доби двокатниот панорамски автобус

  Охрид го доби двокатниот панорамски автобус

  Денеска во Охрид беше предаден во употреба новиот двокатен панорамски автобус којшто го додели Владата на РМ.
  Промоцијата на двокатниот автобус се одржа на кружниот тек кај градскиот плоштад.
  Ова...

 • Запленети рибарски мрежи и риби на Дебарско Езеро

  Запленети рибарски мрежи и риби на Дебарско Езеро

  При контрола извршена на Дебарско Езеро на 29-ти овој месец запленети се рибарски мрежи и фатените риби.
  Контролата била извршена од страна на овластени претставници на концесионерот на рибниот фонд на...

 • Струшките хотелиери бараат од општината да се заложи за подобра туристичка сезона

  Струшките хотелиери бараат од општината да се заложи за подобра...

  На самиот почеток на туристичката сезона и оваа година Струга се соочува со старите проблеми.
  Депониите кои ги има на повеќе места околу центарот на градот, ископаните улици, кучињата скитници се доволна...

 • Обвинувања за етнички смени во Струга Зијадин Села негира

  Обвинувања за етнички смени во Струга Зијадин Села негира

  Градоначалникот на Струга, Зијадин Села за Спектра потврдува дека направил смени на две раководни места, на секретарот на општината и на директорот на Комуналец, двајцата Македонци, но негира дека...

 • Петмина претепале охриѓанец во Свети Наум

  Петмина претепале охриѓанец во Свети Наум

  Во 20.30 часот вчера во полициската станица Охрид,  29-годишниот Н.Р.од Охрид пријавил дека истиот ден во 17,30 часот, додека бил во ресторанот „Острово“ во комплексот „Свети Наум“, непознато лице без...

 • Поштар украл 900 евра

  Поштар украл 900 евра

  Струшката полиција извести дека 29-годишиот поштар А.С. од село Делогожда, вработен во А.Д. „Македонски пошти“ во Струга присвоил 55.000 денари од граѓани. Тој е осомничен за сторено кривично дело...