Локални
 • Приказната за „Киро“

  Приказната за „Киро“

  Ова е приказна за Струга, односно за „Киро“. Вака започнува видеото креирано од Бранко Ристески и ZOOTROP STUDIO.
  Ја раскажува приказната за вовчето „Киро" кое некогаш патувало од Скопје преку Тетово,...

 • ООУ „Единство“ од Октиси го одбележа Денот на планетата Земја

  ООУ „Единство“ од Октиси го одбележа Денот на планетата Земја

  Светскиот ден на планетата Земја, 22 април, во ООУ„Единство“ – Октиси, Струга, беше одбележан со низа активности за чистење и разубавување на  околината. Денот на акцијата беше пропратен и со...

 • Директорите на училиштата во Охрид даваат оставки

  Директорите на училиштата во Охрид даваат оставки

  Повеќе од половината директори на основните и средните училишта во Охрид веќе поднеле оставки на функциите, од како тоа од нив најпрво беше побарано на неформални состаноци кои се одржаа во Локаланта...

 • Врвни научници од светот во Охрид дискутираат за иновациите во информатичкото општество

  Врвни научници од светот во Охрид дискутираат за иновациите во...

  Шеесетина докторанти од областа на телекомуникациите и други науки што се занимаваат со обработка на информации, учествуваат на Европската школа за теорија на информации (ESIT 2103), што се оджува во Охрид. На...

 • Се бара нов инспектор за животна средина за општина Охрид

  Се бара нов инспектор за животна средина за општина Охрид

  Министерството за животна средина и просторно планирање покрена постапка за пополнување на испразнетото место- државен инспектор за животна средина за општина Охрид, на кое до неодамна беше актуелниот...

 • Холандските туристи во петок пристигнуваат во Охрид

  Холандските туристи во петок пристигнуваат во Охрид

  Во петок, 26-ти април, на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, Амбасадата на Кралството Холандија заедно со општина Охрид, ТАВ и Агенцијата за промоција на туризмот ќе организира пречек на првата тура...

 • Новата болница во Охрид веќе ги прими првите пациенти

  Новата болница во Охрид веќе ги прими првите пациенти

  Новата модерна и светски опремена зграда во Општата болница во Охрид веќе отпочна со работа. Повлечени се и медицинските работници кои додека траеше изградбата беа распределени на работа во останатите...

 • Охриѓанец фатен со околу три грама хероин

  Охриѓанец фатен со околу три грама хероин

  Полициската станица Ресен поднесе кривична пријава против 25-годишниот охриѓанец О.Б. поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.
  На 3-ти...

 • Во среда цел Охрид ќе остане без вода

  Во среда цел Охрид ќе остане без вода

  Во среда, 24- ти април, од полноќ до 18 часот ќе има прекин во водоснабдувањето во целиот град. Како што информираат од Меѓуопштинското јавно претпријатие Проаква , без вода ќе останат и потрошувачите до хотелот...

 • Затоплувањето на времето ги разгорува стрништата

  Затоплувањето на времето ги разгорува стрништата

  Ако зимата најактивни беа пожарите на оџаци, во овој период од годината најмногу пожари се случуваат на отворено и поради палење на стрништа.
  Минатата седмица беа опожарени две стрништа во границите на...