Локални
 • Саниран Мостот на желбите

  Саниран Мостот на желбите

  Привршуваат активностите за санација на Мостот на желбите, кој пред еден месец беше оштетен од големите бранови и надојдената езерска вода.

  Како што информираат од плажа ресторанот „Потпеш“, со...

 • Семејство од Струга повредено по струен удар на езерото Глобочица

  Семејство од Струга повредено по струен удар на езерото Глобочица

  Четири лица се повредени  од кои две потешко, во несреќниот случај што синоќа околу 19 часот се случи во водите на Глобочичкото езеро кај реката Црни дрим во близина на струшкото село Ташмаруништа.
  ...

 • Кочоски му ја честита победата на Села

  Кочоски му ја честита победата на Села

  Кандидатот за градоначалник на Струга од коалицијата „Заедно за Струга“ Владимир Кочоски вечерва му ја честита победата на неговиот противкандидат Зијадин Села од ДПА и му порача да ги исполни...

 • ДПА објави победа во Струга

  ДПА објави победа во Струга

  Демократската партија на Албанците вечерва во Струга прогласи победа на нивниот кандидат за градоначалник Зијадин Села на повтореното гласање што се одржа денеска на девет избирачки места во општината.- На...

 • Фер и демократско гласање во Струга

  Фер и демократско гласање во Струга

  Повтореното гласање во Струга се одвива во фер и демократска атмосфера. До сега не се регистрирани инциденти во избирачките места во градот и околните села, вели портпаролот на охридското СВР.
   
  -...

 • Во Струга, гласале 43 отсто до 17 Часот

  Во Струга, гласале 43 отсто до 17 Часот

  Во Струга, се прегласува на 9 избирачки места и тоа три во градот, по две во селата Октиси и Подгорци, а во Боровец и Радолишта на по едно избирачко место. Од вкупно 7885 гласачи колку што фигурираат на...

 • Во Струга навреме отворени избирачките места

  Во Струга навреме отворени избирачките места

  Општина Струга денеска се повторува изборниот процес во девет избирачки места каде што Управниот суд на Република Македонија и Државната изборна комисија на вториот круг од локалните избори што се одржа на...

 • Денес во Струга ќе гласаат болните лица

  Денес во Струга ќе гласаат болните лица

  На деветте избирачки места во Општина Струга на кои утре ќе се повтори изборниот, ќе гласаат вкупно 7.885 граѓани запишани во единствениот избирачкиот список.
  Денес ќе гласаат болните и изнемоштени лица, а...

 • Избирачки места каде ќе се гласа во недела

  Избирачки места каде ќе се гласа во недела

  Во недела од 7 до 19 часот вториот круг од локалните избори ќе се повтори на 9 избирачки места во Струга, на 29 избирачки места во скопската општина Центар и во едно во скопската општина Ѓорче Петров.
  Втор...

 • Започнува реконструкцијата на улиците во општина Охрид

  Започнува реконструкцијата на улиците во општина Охрид

  Општина Охрид од денеска  започна со санација на ударните дупки на улиците на територијата на општината. Предвидено е санирање на повеќе од 500м2 ударни дупки во централното градско подрачје и руралните...