Локални
 • Струга се справува со „дивите“ паркинзи

  Струга се справува со „дивите“ паркинзи

  За средување на хаосот со паркирањето во центраот на градот, општина Струга деновиве го ангажираше специјалното возило пајак.Повеќе непрописно паркирани возила беа подигнати од строгиот центар на градот,...

 • Малиот Меси од струшко Велешта

  Малиот Меси од струшко Велешта

  На 9. април 2013 година, точно во 10:00 часот наутро во градската болница во Струга се роди Меси Шеху.
  Мухарем Шеху, од струшко Велешта, голем обожавател на фудбалскиот клуб Барселона и аргентинската ѕвезда...

 • Сараќини на средба со струшките туристички работници

  Сараќини на средба со струшките туристички работници

  Министерот за економија Ваљон Сараќини  денес одржа работна средба со хотелиерите, туристичките агенции и туроператорите од Струшкиот регион. Како што посочи министерот, ова претставува нова иницијатива...

 • Села - Нема демократија додека има уцени

  Села - Нема демократија додека има уцени

  Зијадин Села на денешната прес конференција ги обвини државните институции за нарушување на демократијата и на изборниот процес.
  Според него не може да има демократија ако граѓаните постојано се...

 • Во ВМРО-ДПМНЕ од Струга задоволни од одлуките на Управен суд

  Во ВМРО-ДПМНЕ од Струга задоволни од одлуките на Управен суд

  Одлуката на Управниот суд за прегласување во девет избирачки места во Струга е потврда за бројните нерегуларности во вториот изборен круг, велат од струшкиот огранок на ВМРО-ДПМНЕ.
  Во недела ќе се...

 • Презентиран Центарот за животна средина во Струга

  Презентиран Центарот за животна средина во Струга

  Во рамките на проектот „Зајакнување на капацитетите преку образование и обука за заштита на природни ресурси во Охрид - Преспа сливови“, НВО „Натура“ денеска во Струга го презентира Центарот за...

 • На охридскиот аеродром бројот на патници зголемен за 120%

  На охридскиот аеродром бројот на патници зголемен за 120%

  Според податоците на министерството за транспорт и врски, во текот на март 2013 година забележан е значителен пораст на бројот на патници на двата аеродроми во Македонија.На двата аеродрома, заедно, се...

 • Хидролошката состојба во охридскиот регион се стабилизира

  Хидролошката состојба во охридскиот регион се стабилизира

  Хидролошката состојба во охридскиот регион се стабилизира, благодарение пред се на поволните временски услови и драстично намалениот доток на води од реките на сливот на Охридското Езеро.Веќе три дена...

 • Санирани оштетувањата на градскиот кеј

  Санирани оштетувањата на градскиот кеј

  Откако на неколку наврати медиумите известија дека градскиот кеј е оштетен, надлежните интервенираа и ги санираа бекатон плочките долж охридското крајбрежје.


  санирни оштетувањата на...

 • Села: Од Управниот суд остана само зборот „Управен“

  Села: Од Управниот суд остана само зборот „Управен“

  Управниот суд прифати седум од осумте тужби на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Струга, што според бројот на избирачи во избирачките места на кои се однесуваат решенијата на Судот, значи дека ќе има...