Македонија
 • Прилепчанец во училиште претепал малолетник

  Прилепчанец во училиште претепал малолетник

  Кривична пријава за прилепчанец кој нападнал соученик на својот внук
  Се работи за 42-годишниот О.П. од Прилеп зкој пред неколку денови околу 11 часот во дворот на Основното Училиште „Кочо Рацин“, по...

 • Албански државјанин сакал да ја помине границата со фалсификуван пасош

  Албански државјанин сакал да ја помине границата со фалсификуван...

  Албански државјанин си заработи кривична пријава поради фалсификување патна исправа
  Се работи за 29-годишниот Е.В. кој пред три дена во 16 часот и 30 минути на Граничниот Премин „Богородица“ на излез...

 • Скопјани ќе се вртат на италијанскиот рингишпил на плоштад

  Скопјани ќе се вртат на италијанскиот рингишпил на плоштад

  Вртелешката од утрово се монтира на скопскиот плоштад
  Вртелешката која ќе биде поставен на градскиот плоштад во Скопје од утрово се монтира пред зградата на Телеком Рингишпилот ќе има декоративен...

 • Македонија и Грција постигнаа договор за името?! Македонија влегува во ЕУ и НАТО !

  Македонија и Грција постигнаа договор за името?! Македонија влегува во...


  Според информациите на поратлот Нова , двете страни треба да се откажат од разговори околу идентитетските прашања, а штом се постигне договорот, веднаш да се смени референцата ФИРОМ.
  Горна Република...

 • Утре сончево - температури до 21 степен

  Утре сончево - температури до 21 степен

  Времето во Македонија утре во утринските часови ќе биде променливо облачно, а во текот на денот сончево со умерена облачност.
  Ќе дува умерен, а попладне повремено засилен северен ветер, особено во...

 • ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

  ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

  Државната изборна комисија ги одби сите приговори на Социјалдемократскиот сојуз на седницата која траеше до 4 часот утрово. Како што информираат доцна во ноќта еден по еден, членовите на ДИК ги одбивале сите...

 • Џафери во посета на војниците на АРМ во Авганистан

  Џафери во посета на војниците на АРМ во Авганистан

  Министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со делегација од Министерството, во чиј состав е и бригадниот генерал Стојан Димчов, е во посета на мировниците од Армијата на Република...

 • Затвореник и пријател заработиле 1,5 милиони денари

  Затвореник и пријател заработиле 1,5 милиони денари

  Скопската полиција поднесе пријава против 28-годишниот Оливер Б. кој избегал од скопскиот затвор „Идризово“ и против 44-годишниот Н.З. кои се осомничени за 30 кривични дела, а извршиле и 16 тешка кражби, и...

 • Зоран Заев нов претседател на СДСМ?

  Зоран Заев нов претседател на СДСМ?

  Струмичани бараат од Заев да се кандидира за претседател на СДСМ на конгресот во мај.
  Струмичката огранизација на СДСМ бара струмичкиот градоначлник Зоран Заев да се кандидира за претседател на СДСМ,...

 • На скопјанец му извадиле даска од главата

  На скопјанец му извадиле даска од главата

  Лекарски тим на Клиниката за уво, нос и грло синоќа извадил даска од главата на скопјанец.
  Се работи за 30-годишен пациент од Скопје кој го оперирале за да му извади даска од глава бидејќи додека цепел дрва,...