Македонија
 • Денес облачно со температура до 20 степени

  Денес облачно со температура до 20 степени

  Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.
  Температурата ќе се движи од девет до 20 степени....

 • Навивачите го распослаа наопаку македонското знаме

  Навивачите го распослаа наопаку македонското знаме

  Иако околу 7000 гледачи во живо ја следеа Македонија против светскиот шампион Шпанија во ракометниот квалификациски дуел, атмосферата во спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше далеку од...

 • Белата чума ја пустоши Македонија

  Белата чума ја пустоши Македонија

  Бројот на Македонците во Македонија се намалува, тоа може да се види многу лесно и во реалноста. Па така доколку се прошетате во некои предели кои се населени со македонско население веднаш се добива впечаток...

 • Фатен крадецот кој украде 20.000 евра од ресенска џамија

  Фатен крадецот кој украде 20.000 евра од ресенска џамија

  Полицијата го уапсила прилепчанецот З.Т.(39), осомничен дека ограбил џамија во Ресен, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за тешка кражба. Истражен судија на З.Т. му одреди мерка притвор во...

 • Груевски на митинг во Дебрца

  Груевски на митинг во Дебрца

  Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО ДПМНЕ, денеска, ќе одржи предизборен митинг во Мешеишта, општина Дебрца.Како што е најавено на митингот, кој започнува во 18ч., ќе се обрати лидерот...

 • Дехари ја презеде функцијата градоначалник на Кичево

  Дехари ја презеде функцијата градоначалник на Кичево

  Во просториите на општина Кичево денеска официјално новоизбраниот градоначалник на Кичево Фатмир Дехари ја презеде функцијата.
  Дехари, изрази благодарност до сите граѓани кои му ја дале довербата, како...

 • Прилепчанец украл денари, евра, круни, долари и франци од џамија во Ресен

  Прилепчанец украл денари, евра, круни, долари и франци од џамија во...

  Кривична пријава за прилепчанец кој ограбувал џамии низ Ресен
  39-годишниот З.Т. од Прилеп со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во џамијата „Хаџи Мурат“ во Ресен.
  Прилепчанецот...

 • Нема гласање со пасош без адреса во Македонија

  Нема гласање со пасош без адреса во Македонија

  ,,Нема гласање со биометрски пасоши во кои не фигурира адреса на живеење во Македонија,, - Државната изборна комисија едногласно донесе одлука избирачките одбори да не дозволат лица со вакви патни исправи да...

 • Дебарско Езеро преполнето, прелива во шахтата

  Дебарско Езеро преполнето, прелива во шахтата

  Нивото на Дебарско Езеро ја премина преливната шахта и сега се излева во неа. Тоа значи дека е надмината максималната кота од 570 метри.Големите врнежи од дожд и топењето на снегот видно го зголемија дотокот на...

 • ДИК ја разреши Општинската изборна комисија во Чаир

  ДИК ја разреши Општинската изборна комисија во Чаир

  Со четири гласа „за“, еден „против“ и двајца „воздржани“, по барање на Бедредин Ибраими, член на Државната изборна комисија, разрешена е општинската изборна комисија во скопската општина...