Македонија
 • Секој од нас создал 382 килограми ѓубре

  Секој од нас создал 382 килограми ѓубре

  Во Македонија лани биле собрани 555.760 тони комунален отпад, што е за 1,02 отсто повеќе од 2011 година. соопшти Државниот завод за статистика.
  Најмногу комунален отпад е собран во Скопскиот регион - 144.593 тони. Од...

 • Лани се родиле повеќе машки бебиња

  Лани се родиле повеќе машки бебиња

  Во Македонија минатата година е зголемен наталитетот за 3,5 проценти во споредба со 2011 година. Според податоците од Државниот завод за статистика, бројот на живородени деца е зголемен за 798 деца.Минатата...

 • Болницата во Козле доби нов апарат за хемокултура

  Болницата во Козле доби нов апарат за хемокултура

  Детската болница за белодробни заболувања во Козле денеска доби нов современ апарат „бакталерт“ кој овозможува сигурна дијагностика на Туберкулоза. Донацијата вредна околу 15.000 евра е обезбедена од...

 • Ахмети во Германија ќе лобира за влез во НАТО и во ЕУ

  Ахмети во Германија ќе лобира за влез во НАТО и во ЕУ

  Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, ќе престојува во еднодневна официјална посета на Берлин, Германија, во петок, придружуван од вицепремиерот Муса Џафери, и шефот на кабинетот...

 • Три лица нападнале 24-годишен скопјанец

  Три лица нападнале 24-годишен скопјанец

  Дваесет и четиригодишниот А.Е. од Скопје вчера пријавил дека околу 18:30 часот на улица „Виетнамска“ бил физички нападнат од три непознати лица.
  Тие насилно го внеле во патничко моторно...

 • Гостиварец удрил во полициска шкода, повредил полицајци

  Гостиварец удрил во полициска шкода, повредил полицајци

  Осумдесетгодишен гостиварец додека управувал со својот автомобил удрил во полициска „шкода јети“ на магистралата Гостивар-Кичево. Во сообраќајката освен возачот, полесно се повредени уште тројца...

 • Полицискиот инспектор си пресудил со службен пиштол

  Полицискиот инспектор си пресудил со службен пиштол

  Триесет и три годишниот Бурил А. вработен во Министерството за внатрешни работи како инспектор си го одзел животот пукајќи си со пиштол во главата.
  Од МВР информираат дека полицискиот инспектор на 10-ти на...

 • Уште една владина мерка за намалување на невработеноста

  Уште една владина мерка за намалување на невработеноста

  Владата денеска ќе промовира уште една мерка преку која ќе се намалува невработеноста во земјава.
  Станува збор за мерка која е дел од оперативниот план за намалување на невработеноста, односно...

 • Струен удар усмрти градежен работник

  Струен удар усмрти градежен работник

  Триесет и девет годишниот Драган С. загинал вчера од струен удар додека работел.
  Градежниот работник во Радовиш работел на куќа, а несреќата се случила во момент која тој го фатил воланот од мешалката за...

 • Македонија Косово Бугарија и Албанија организираат марш за поддршка на Ердоган

  Македонија Косово Бугарија и Албанија организираат марш за поддршка...

  Маршот на Турците од Македонија, Косово, Бугарија и Албанија што ќе се одржи задутре ќе биде емитуван во живо на турските државни медиуми.
  Во Скопје како и во другите градови во регионот маршот ќе започне...