Македонија
 • Јусуф Зекири е новиот пратеник на НДП

  Јусуф Зекири е новиот пратеник на НДП

  Јусуф Зекири од Тетово ќе биде новиот пратеник во македонското собрание, откако народниот избраник од редовите на НДП, Изет Зеќири поднесе оставка. Младиот Јусуф Зекири, е малку познат политички лик на...

 • 1 мај е неработен ден

  1 мај е неработен ден

  Министерството соопштува дека согласно со Законот за празниците наРепублика Македонија, 1 мај 2013 година, Денот на трудот, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и...

 • Нема да се врати евтината струја преку ден

  Нема да се врати евтината струја преку ден

  Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка за оценување на тарифникот за електрична енергија донесен од регулаторната комисија за енергетика.
  Според уставните судии, за социјалниот аспект од...

 • ДИК ги одби приговорите на ДУИ за Долнени

  ДИК ги одби приговорите на ДУИ за Долнени

  ДИК ги одби петте приговори на ДУИ за Долнени,последната општина за која некоја од партиите го оспорува конечниот исход од локалните избори. ДУИ ја оспори победата на Боше Милошевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој со...

 • Тетовец прегазен од камион со приколка

  Тетовец прегазен од камион со приколка

  Камион со приколка попладнево во Тетово прегазил 60 годишен тетовец, кој починал на самото место.
  Причините за сообраќајната несреќа  се утврдуваат и полицијата врши увид.
  Како што информираат од...

 • Министерот Попоски во работна посета на Германија

  Министерот Попоски во работна посета на Германија

  Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска престојува во дводневна работна посета на Сојузна Република Германија.
  За време на посетата министерот Попоски предвидено е да оствари...

 • Едно лице го загуби животот во сообраќајна незгода во Кичево

  Едно лице го загуби животот во сообраќајна незгода во Кичево

  Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што синоќа во 20 часот и 30 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево во близина на кичевскиот авто-мото сојуз.
  Ѓорѓија К. (60) од селото...

 • Заборавете на облачното време, не’ очекува сонце и повисоки температури

  Заборавете на облачното време, не’ очекува сонце и повисоки...

  По променливото време, следи период на претежно сончево и потопло време, најавуваат метеоролозите.
  Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност и температура од 17 до 26 степени. Најтопло ќе биде во...

 • Скопје се сеќава: половина век од катастрофалниот земјотрес

  Скопје се сеќава: половина век од катастрофалниот земјотрес

  Под мотото „Скопје се сеќава“ ќе се одбележи 50-годишнината од катастрофалниот земјотрес кој на 26 јули во 5.17 часот неочекувано го погоди и срамни со земја градот.
  Со серија пригодни настани ќе се...

 • ИВЗ ќе гради трговски центар во Гостивар

  ИВЗ ќе гради трговски центар во Гостивар

  Исламската верска заедница ќе гради голем трговски центар во Гостивар, најави поглаварот на ИВЗ реис хаџи Сулејман еф Реџепи по средбата со гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта.
  Трговскиот центар...