Македонија
 • Евакуирани патниците и вработените од скопскиот аеродром „Александар Велики“

  Евакуирани патниците и вработените од скопскиот аеродром...

  Нешто по 14 часот на скопскиот аеродром „Александар Велики“ анонимно, засега непознато машко лице се јавило и на лош англиски јазик алармирало дека има поставено бомба на двата аеродроми во Скопје и во...

 • Кој што посеа, тоа ќе ожнее в недела

  Кој што посеа, тоа ќе ожнее в недела

  На крајот од денот ќе стивнат изборните карвани. Ќе запрат политичките реклами. Граѓаните ќе ги имаат своите 48 часа. Период без какви било притисоци да ја донесат одлуката кому да му ја дадат довербата в...

 • Од полноќ започнува предизборниот молк

  Од полноќ започнува предизборниот молк

  Вечерва на полноќ завршува изборната кампања и започнува предизборниот молк
   
  Партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите, во изминатите 20 дена пред...

 • Денеска на полноќ завршува изборната кампања

  Денеска на полноќ завршува изборната кампања

  Денеска  на полноќ завршува изборната кампања  за  претстојните локлани избори во недела.Утре е изборниот молк.Општинските изборни комисии денеска, најдоцна до сабота треба   да ги достават...

 • 9000 домашни и странски набљудувачи за локалните избори

  9000 домашни и странски набљудувачи за локалните избори

  Нешто повеќе од 9000 домашни и странски набљудувачи ќе ги мониторираат претстојните локални избори, закажни за недела 24-ти март.
  Странската мониторинг мисија ќе биде преводена од ОДИХР со 200 краткорочни...

 • Во Елбасан запленети 8кг хероин внесени од Македонија

  Во Елбасан запленети 8кг хероин внесени од Македонија

  Осум килограми херион за кој постоеле информации дека бил внесен од Македонија, запленила полицијата во Елбасан, пишуваат албанските медиуми.
  Во полициската акција, било уапсено едно лице, кој заедно со...

 • Ахмети: Кичево им припаѓа на сите кои живеат во него

  Ахмети: Кичево им припаѓа на сите кои живеат во него

  ДУИ вечерва на централениот предизборен митинг во Кичево ги претстави кандидатот за градоначалник Фатмир Дехари и советничката листа.- Ова е посебен ден за Кичево. Овој град им припаѓа на сите кои живеат во...

 • Тачи: Дводомен парламент, а не споменици во Скопје

  Тачи: Дводомен парламент, а не споменици во Скопје

  Демократската партија на Албанците на градскиот плоштад во Тетово го одржа својот последен митинг, на кој лидерот на партијата, Мендух Тачи, побара од граѓаните на 24 март да ја казнат политиката на...

 • НАТО-тим од Директоратот за планирање на силите во посета на Македонија

  НАТО-тим од Директоратот за планирање на силите во посета на...

  Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески и заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Емил Димитриев денес ќе остварат средба со НАТО-тимот од Директоратот за планирање...

 • Денеска со многу врнежи и ветер

  Денеска со многу врнежи и ветер

  Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни попладне во јужните и источните делови. На некои места се очекува да наврнат 20 до 30 литри на квадратен метар.Ќе дува слаб...