Македонија
 • Од утре пад на дневните температури

  Од утре пад на дневните температури

  Според метеоролозите од утре следи опаѓање на тепмературите.
  Времето утре ќе биде сончево и ветровито со услови за слаб локален дожд ќе има во североисточните предели.
  Ветерот ќе достигне брзина и до...

 • Избрани новите министри во Владата

  Избрани новите министри во Владата

  Скоро без никаква дискусија, во мирна атмосфера и во отсуство на пратениците од СДСМ, владејачкото мнозинство на денешната собраниска седница даде зелено светло за мини-реконструкцијата во Владата.
  ...

 • Доделени дозволите за вршење радиодифузна дејност по дигитализацијата

  Доделени дозволите за вршење радиодифузна дејност по...

  Сите постоечки медиуми продолжуваат со работа по воведувањето на дигитализацијата, а денеска ги добија и дозволите за вршење радиодифузна дејност за телевизиските програмски сервиси преку дигитален...

 • Земјоделец се удавил во вир пробувајќи да се напие вода

  Земјоделец се удавил во вир пробувајќи да се напие вода

  Педесет и шестгодишен светиниколчанец се удавил вчера сакајќи да се напие вода околниот речен вир.
  Станува збор за Злате Н. кој откако работел на својата нива заедно со сопругата, одејќи накај дома тргнал...

 • Албанските транспортери се заканија дека ќе ги палат македонските камиони

  Албанските транспортери се заканија дека ќе ги палат македонските...

  Албанските транспортни превозници се заканија дека ќе ги запалат сите македонски камиони кои ќе ги затекнат во земјата бидејќи им го уништувале пазарот.
  Тие се револтирани и тврдат дека околу деведесет...

 • Грчки пратеник малтретира македонски возач

  Грчки пратеник малтретира македонски возач

  Пратеникот во грчкото Собрание од редовите на Златна Зора, Илиас Панагиотарос малтретира македонски возач. Видеото на Јутуб е објавено вчера, но според облеката која ја носат на себе луѓето што се на видеото,...

 • Од есен се враќаат визите за Македонија и Србија?

  Од есен се враќаат визите за Македонија и Србија?

  - Најголема опасност за укинување на безвизниот режим им се заканува на Србија и Македонија, бидејќи овие две земји имаа најголем број азиланти во минатиот период – вели известувачот на Европскиот...

 • Министерот Кралев поднесе оставка

  Министерот Кралев поднесе оставка

  Панче Кралев си поднел оставка од местото министер за образование и наука. Барањето со оставката го поднел на 19 април до Владата која пак, документите веќе ги доставила до Собранието, кое на наредната седница...

 • Украдени делови од железничката пруга Зајас- Тајмиште

  Украдени делови од железничката пруга Зајас- Тајмиште

  Непознати сторители извршиле кражба на повеќе делови од железничката пруга Зајас-Тајмиште. Според информациите на СВР- Охрид, кражбата е извршена со демонтирање и одземање на 500 штрафови за шини, 160 плочки и 20...

 • 30 дневен привор за приведените во акцијата „Ликвидација“

  30 дневен привор за приведените во акцијата „Ликвидација“

  Триесет дневен притвот им изрече истражниот судија на седуммина од приведени во вчерашната полициска акција „Ликвидација“ . Испрашувањето траело до 1 часот по полноќ и во притвор се пренесени...