Македонија
 • Беџети и честиташе на Арифи за победата

  Беџети и честиташе на Арифи за победата

  Кандидатот на ДПА за градоначалник на Тетово Сади Беџети го призна изборниот пораз и и честиташе на Теута Арифи за победата.Беџети изјави дека ја почитува волјата на граѓаните да изберат нов градоначалник...

 • МОСТ со 2080 набљудувачи ќе го следи вториот круг од изборите

  МОСТ со 2080 набљудувачи ќе го следи вториот круг од изборите

  Граѓанската асоцијација МОСТ со 2080 набљудувачи ќе го следи утрешното гласање во вториот круг од локалните избори. Со нив ќе бидат покриени 50 до 60 отсто од 1.614 избирачки места во 29 општини и Градот Скопје,...

 • Изгоре куќата на екс-министерот Положани

  Изгоре куќата на екс-министерот Положани

  Утринва околу 4 часот, засега нпознато лице фрлило шише со запалива течност во дворот на порнешниот министер Положани.
  Немирна ноќ на улицата "Тодор Чангов" во Скопје. Непознато лице фрлило шише со...

 • Загина скопјанец во страотна сообраќајна несреќа

  Загина скопјанец во страотна сообраќајна несреќа

  Страотна несреќа на улицата "Борис Трајковски" во Скопје. НАстрада 58 годишен скопјанец.
  Вчера околу 18:55, на улицата "Борис Трајковски", 58 годишниот скопјанец Бранко П. паднал од својот велосип и се здобил со...

 • Гласаат затворениците, болните и немоќните лица

  Гласаат затворениците, болните и немоќните лица

  Затворениците, болните и немоќните, лицата кои се наоѓаат на издржување мерка куќен притвор, како и внатрешно раселените лица денеска гласаат во вториот круг од локалните избори и на оние места каде се...

 • Прилепчанка се самозапалила

  Прилепчанка се самозапалила

  Денеска на пладне, жена на улицата Иво Лола Рибар во Прилеп се самозапалила. Од полицијата велат дека станува збор за 79-годишната В.Ф. која се полила со бензин, па се запалила. На местото на несреќата е...

 • И утре ќе може да се вадат лични карти

  И утре ќе може да се вадат лични карти

  Граѓаните и утре ќе можат да аплицираат за нов личен документ, во времето од 08.30 до 16.30 часот, во сите подрачни единици, додека во недела Управните служби на МВР ќе дежураат по потреба за издавање на веќе...

 • Македонија е земја со висок ризик од срцеви болести

  Македонија е земја со висок ризик од срцеви болести

  Светскиот ден на здравјето, седми април, во Македонија се одбележува со акцент на темата за високиот крвен притисок. Според Светската здравствена организација, еден од тројца возрасни во светот имаат...

 • Подигнат материјалот за вториот изборен круг

  Подигнат материјалот за вториот изборен круг

  Под силно полициско обезбедување и со поштенски возила, денеска во предвидениот рок, Државната изборна комисија го подигна гласачкиот материјал за вториот изборен круг и за гласачките места каде што ќе се...

 • Денес облачно со температура до 20 степени

  Денес облачно со температура до 20 степени

  Времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.
  Температурата ќе се движи од девет до 20 степени....