Македонија
 • Просечната нето плата во март 21.294

  Просечната нето плата во март 21.294

  Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2013 година, во однос на март 2012 година, белеЃи зголемување од 1%. Ваквото зголемување...

 • До јуни задолжително обновување на дозволата за работа на здравствените установи

  До јуни задолжително обновување на дозволата за работа на...

  Согласно Законот за здравствената заштита во тек е постапката со која постојните здравствени установи имаат обврска да поднесат барање за обновување и продолжување на дозволата за работа во мрежа или...

 • Аналогниот ТВ сигнал се исклучува за четири дена

  Аналогниот ТВ сигнал се исклучува за четири дена

  Од сабота (1 јуни) ќе започне целосно емитување на телевизиската програма со дигитален сигнал. Оние кои имаат понови дигитални телевизори, како и корисниците на платформите на Boom TV, MaX TV ќе можат без проблем да...

 • Уапсени обвинител, судија, адвокати и новинарот Кежаровски

  Уапсени обвинител, судија, адвокати и новинарот Кежаровски

  Полицијата ги приведе адвокатот Валентин Зафиров од Велес, поранешен истражен судија, адвокатот Коста Најков, судијата Илија Танев и Јавниот обвинител Ивица Јосифов, сите од Велес, како и новинарот Томислав...

 • Албанец од Гостивар убиен во Сирија

  Албанец од Гостивар убиен во Сирија

  Убиен е уште еден Албанец кој се борел против власта на претседателот Асад, пренесува порталот на албански јазик Алмакос.
  Младиот гостиварчанец, Расим бил дел од опозициското движење во Сирија „Јабха...

 • Олеснувања при издавањето на електронските здравствени картички

  Олеснувања при издавањето на електронските здравствени картички

  Од Фондот за здравствено осигурување и министерството за здравство информираат за неколку олеснувања за граѓаните кои се однесуваат на постапката за поднесување барање за издавање на електронска...

 • Физички нападнат вујкото на Али Ахмети

  Физички нападнат вујкото на Али Ахмети

  Вујкото на Али Ахмети, Фазли Велиу, во Ваксинце, бил физички нападнат од селскиот организационен одбор за одбелжување на 12 – годишнината од смртта на командант Тигри, објавува Канал 5 повикувајќи се...

 • Сончевото време ќе продолжи и утре

  Сончевото време ќе продолжи и утре

  Во Македонија утре не очекува сончево време со умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Кон крајот на денот во западните делови ќе има локален краткотраен дожд.
  Температурата ќе се движи...

 • Времето ќе се задржи сончево со мала до умерена облачност

  Времето ќе се задржи сончево со мала до умерена облачност

  Времето во земјава денеска ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од западен правец.
  Темепература од ќе се движи од 19 до 26 степени.
  Во Скопје слично време со...

 • Кралев: Без екстерно тестирање нема свидетелства

  Кралев: Без екстерно тестирање нема свидетелства

  Почнувајќи од денеска па се до осми јуни, 200 илјади основци и средношколци, како и 15 илјади професори ќе бидат подложени на екстерно тестирање, чија цел е да се оцени објективноста на професорите при...