Македонија
 • ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

  ДИК ги одби сите приговори на СДСМ

  Државната изборна комисија ги одби сите приговори на Социјалдемократскиот сојуз на седницата која траеше до 4 часот утрово. Како што информираат доцна во ноќта еден по еден, членовите на ДИК ги одбивале сите...

 • Џафери во посета на војниците на АРМ во Авганистан

  Џафери во посета на војниците на АРМ во Авганистан

  Министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со делегација од Министерството, во чиј состав е и бригадниот генерал Стојан Димчов, е во посета на мировниците од Армијата на Република...

 • Затвореник и пријател заработиле 1,5 милиони денари

  Затвореник и пријател заработиле 1,5 милиони денари

  Скопската полиција поднесе пријава против 28-годишниот Оливер Б. кој избегал од скопскиот затвор „Идризово“ и против 44-годишниот Н.З. кои се осомничени за 30 кривични дела, а извршиле и 16 тешка кражби, и...

 • Зоран Заев нов претседател на СДСМ?

  Зоран Заев нов претседател на СДСМ?

  Струмичани бараат од Заев да се кандидира за претседател на СДСМ на конгресот во мај.
  Струмичката огранизација на СДСМ бара струмичкиот градоначлник Зоран Заев да се кандидира за претседател на СДСМ,...

 • На скопјанец му извадиле даска од главата

  На скопјанец му извадиле даска од главата

  Лекарски тим на Клиниката за уво, нос и грло синоќа извадил даска од главата на скопјанец.
  Се работи за 30-годишен пациент од Скопје кој го оперирале за да му извади даска од глава бидејќи додека цепел дрва,...

 • Повредени четири момчиња

  Повредени четири момчиња

  Тројца малолетници и 23-годишен скопјанец вчера се претепан на три локации во Скопје, извести полицијата.  Околу 20,10 часот, во Скопје на булеварот Крсте Мисирков, на автобуската постојка, група составена...

 • Сончево со температура до 24 степени

  Сончево со температура до 24 степени

  Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.
  Утринската температура ќе се движи од четири до осум, а дневната од 18 до 24...

 • Масовна тепачка пред Железничка во Скопје

  Масовна тепачка пред Железничка во Скопје

  МВР информира дека по тепачката групите се растуриле, а неколку лица се уште се во полициска станица.

  Два автобуси на ЈСП се оштетни во масовна тепачка која вечерва нешто по 19:3 часот се случила во...

 • Воз удри старец од Велес

  Воз удри старец од Велес

  Возот Хераклеа кој сообраќа на релацијата Скопје-Битола вчера удри пешак
  Настанот се случил во 18 часот кога возот удрил во пешак  кој минувал  на железничкиот премин во населба Превалец, во близина...

 • Спречен обид за криумчарење 13 килограми марихуана на Табановце

  Спречен обид за криумчарење 13 килограми марихуана на Табановце


  Царинската управа синоќа спречи обид за криумчарење на 13 килограми марихуана на излез од граничниот премин Табановце, соопшти денеска директорот на Царинската управа, Ванчо Каргов.
  Марихуаната била...