Македонија
 • До вторник сончево и топло време, утре краткотраен локален дожд и грмежи

  До вторник сончево и топло време, утре краткотраен локален дожд и...

  До вторник не очекува сончево и топло време, освен утре кога во попладневните часови во западните подрачја ќе има услови за појава на краткотраен локален дожд и грмежи, најавуваат метеоролозите за следните...

 • Пукање на обиколницата Скопје – Тетово

  Пукање на обиколницата Скопје – Тетово

  Вооружени со пиштоли две маскирани лица вчера на обиколницата Скопје – Тетово пресретнале автомобил со гостиварски таблици и на возачот му пукале во нозете.
  Според Министерството за внатрешни...

 • Автобус на „Тото“ со македонски државјани излета од пат во Унгарија

  Автобус на „Тото“ со македонски државјани излета од пат во Унгарија

  Дваесет и осум патници се повредени, од кои еден е во критична состојба откако автобус на туристичката агенција Тото со кој патувале патници од Македонија ноќеска се превртел на 50 километри од Будимпешта,...

 • Бранко Црвенковски и официјално поднесе оставка

  Бранко Црвенковски и официјално поднесе оставка

  Претседателот на опозициската партија СДСМ, Бранко Црвенковски, пред само неколку часа пред членовите на партијата објавил дека нема да се кандидира за нов мандат за оваа функција, односно поднел...

 • Јусуф Зекири е новиот пратеник на НДП

  Јусуф Зекири е новиот пратеник на НДП

  Јусуф Зекири од Тетово ќе биде новиот пратеник во македонското собрание, откако народниот избраник од редовите на НДП, Изет Зеќири поднесе оставка. Младиот Јусуф Зекири, е малку познат политички лик на...

 • 1 мај е неработен ден

  1 мај е неработен ден

  Министерството соопштува дека согласно со Законот за празниците наРепублика Македонија, 1 мај 2013 година, Денот на трудот, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и...

 • Нема да се врати евтината струја преку ден

  Нема да се врати евтината струја преку ден

  Уставниот суд денеска одлучи да не поведе постапка за оценување на тарифникот за електрична енергија донесен од регулаторната комисија за енергетика.
  Според уставните судии, за социјалниот аспект од...

 • ДИК ги одби приговорите на ДУИ за Долнени

  ДИК ги одби приговорите на ДУИ за Долнени

  ДИК ги одби петте приговори на ДУИ за Долнени,последната општина за која некоја од партиите го оспорува конечниот исход од локалните избори. ДУИ ја оспори победата на Боше Милошевски од ВМРО-ДПМНЕ, кој со...

 • Тетовец прегазен од камион со приколка

  Тетовец прегазен од камион со приколка

  Камион со приколка попладнево во Тетово прегазил 60 годишен тетовец, кој починал на самото место.
  Причините за сообраќајната несреќа  се утврдуваат и полицијата врши увид.
  Како што информираат од...

 • Министерот Попоски во работна посета на Германија

  Министерот Попоски во работна посета на Германија

  Министерот за надворешни работи Никола Попоски од денеска престојува во дводневна работна посета на Сојузна Република Германија.
  За време на посетата министерот Попоски предвидено е да оствари...