Македонија
 • В понеделник почнува школскиот распуст

  В понеделник почнува школскиот распуст

  Учебната 2012/2013 година официјално завршува во понеделник, 10 јуни, за кога е предвидено последното екстерно тестирање, а утре и во вторник ќе се полага државната матура.
  Екстерното оценување на знаењата...

 • Државната матура ќе се полага в сабота и во вторник

  Државната матура ќе се полага в сабота и во вторник

  За 1,06 отсто е поголем бројот на матуранти пријавени за полагање државна матура оваа година во однос на минатата. Двата екстерни предмета, на 8-ми и на 11 јуни, ќе ги полагаат 19.289 ученици кои завршуваат средно...

 • Претседателот на ПССЕ Жан-Клод Мињон во посета на Македонија

  Претседателот на ПССЕ Жан-Клод Мињон во посета на Македонија

  Претседателот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа Жан-Клод Мињон ќе ја посети Република Македонија во периодот од 10 до 12 јуни 2013.
  Според соопштението од кабинетот на претседателот на ПССЕ,...

 • Јанкулоска потпиша со рускиот шеф за борба против наркотици

  Јанкулоска потпиша со рускиот шеф за борба против наркотици

  На маргините од годинашнава 30-та конференција на глобалната асоцијација ИДЕК за борба против трговијата со дрога што се одржува во Москва, министерката за внатрешни работи  Гордана Јанкулоска и првиот...

 • Разрешен вториот човек на царинската управа

  Разрешен вториот човек на царинската управа

  Владата го разреши заменик-директорот на Царинската управа, Дритон Фејза. На негово место е поставен Лавдрим Велиу од Гостивар. Кадровските промени, според владата, се вршат поради ефикасноста на оваа...

 • ДУИ прослави 11-годишнина од основањето

  ДУИ прослави 11-годишнина од основањето

  Демократската унија за интеграција на Али Ахмети одбележа 11 години од своето формирање.
  Во своето обраќање во Тетово, лидерот Али Ахмети рече дека едни од главните постигнувања што ги одбележаа...

 • УЈП затвори 17 објекти во Тетово и Гостивар

  УЈП затвори 17 објекти во Тетово и Гостивар

  Седумнаесет објекти во Тетово и Гостивар се затворени поради неиздавање фискални сметки. Изречена им е и парична казна во висина од 3.250 евра во денарска противвредност.
  При контролите спроведени од...

 • Вицепремиерот Фатмир Бесими во Париз

  Вицепремиерот Фатмир Бесими во Париз


  Вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими денеска престојува во работна посета на Париз, каде што води политички разговори со претставници на француската држава во пресрет на Советот на...

 • Акција за чистење на Мавровското езеро

  Акција за чистење на Мавровското езеро

  На иницијатива на локалната самоуправа Маврово-Ростуше, денеска претставници на општинската администрација и вработени во комуналното претпријатие денеска започнаа еколошка акција за чистење на брегот на...

 • Четири фирми нудат возила за МВР

  Четири фирми нудат возила за МВР

  На објавениот тендер на Министерството за внатрешни работи за набавка на 100 моторни возила во полициска изведба стигнале понуди од четири фирми. Се работи за четири фирми кои се од Скопје и тоа...