Македонија
 • Прирачник за полагање возачки испит

  Прирачник за полагање возачки испит

  Министерството за внатрешни работи во соработка со Министерството за образование и наука и Здружението на автошколи и инструктори изработи прирачник за полагање на возачкиот испит.

  Прирачникот...

 • Со измама “заработил“ скоро два милиони денари

  Со измама “заработил“ скоро два милиони денари

  Четириесет и деветгодишниот Г.К. успеал со измама на неколку лица во текот на 2011 и 2012 да заработи над два милиони денари, соопштува македонската полиција.
  Лицето во својство на управител на фирмата...

 • Албанските партии со заеднички кандидати во Битола

  Албанските партии со заеднички кандидати во Битола

  Партиите од албанскиот политички блок, ДУИ, НДП и Нова Демократија ќе настапат со единствена советничка листа на локалните избори за општина Битола.
  Носител на листата е Африм Јусуфи, член на ДУИ, а...

 • Нема враќање на задолжителниот воен рок

  Нема враќање на задолжителниот воен рок

  Нема повторно да се воведе задолжителниот воен рок во Македонската армија.
  Ставот дека не е потребно редовно служење војска туку оптмизирање на доброволниот состав, продолжува да важи и со доаѓањето на...

 • „Сојузот за иднината од Гостивар“ секој глас да биде казна за власта

  „Сојузот за иднината од Гостивар“ секој глас да биде казна за власта

  Вашиот глас на 24 март за опозицијата ќе биде голема казна за тоталитарнот режим на Груевски, истакна лидерот на СДСМ Бранко Црвенкоски на вечерашниов митинг на „Сојузот за иднината“ одржан во...

 • ВМРО-ДПМНЕ го претстави кандидатот за градоначалник на Дојран

  ВМРО-ДПМНЕ го претстави кандидатот за градоначалник на Дојран

  Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на митинг во Нов Дојран го претстави кандидатот за градоначалник на Дојран Борче Стамов, и советничката листа за општината.
  Стамов...

 • Митинг на ДУИ во Арачиново

  Митинг на ДУИ во Арачиново

  Подобра инфраструктура, развој на образованието  и соживот во Арачиново им вети претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети на граѓаните што присуствуваа на митингот во...

 • ДПА одржа митинг во Гази Баба

  ДПА одржа митинг во Гази Баба

  Демократската партија  на Албанците на вечерашниот митинг во Гази Баба од жителите на општината побара поддршка за локалните избори, а лидерот Мендух Тачи ги охрабри гласачите да не се плашат и да...

 • Фатени илегалци од Пакистан и Авганистан

  Фатени илегалци од Пакистан и Авганистан

  Синоќа, во 22:30 часот, од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН “Богородица” во содејство со царински службеници од Царинската испостава-Гевгелија, во вагони од товарен воз биле откриени осум...

 • Лекари од Струмица издавале лажни уверенија за бугарско државјанство

  Лекари од Струмица издавале лажни уверенија за бугарско државјанство

  Единаесет лекари од Струмица кои работеле во Здравствени установи во градот заработија кривични пријави за издавање лажни лекарски уверенија за добивање бугарско државјанство на нивни клиенти. Како што...