Македонија
 • ИВЗ: На 15 март протест на местото на Бурмали џамија

  ИВЗ: На 15 март протест на местото на Бурмали џамија

  Исламската Верска Заедница на седницата која што се одржа на 5 февруари донесе одлука на 15 март да се одржат масовни протести на плоштадот Македонија односно на местото на Бурмали џамија.
  ИВЗ речиси цел...

 • СДСМ ќе учествува на изборите

  СДСМ ќе учествува на изборите

  Опозициониот блок “Сојуз на иднината“ ќе учествува на локалните избори. 
  Договорот за учество на изборите од страна на опозицијата е штотуку постигнат на заедничките разговори на европската...

 • Бројот на албански гласачи се намалува, загрозен цензусот

  Бројот на албански гласачи се намалува, загрозен цензусот

  Намалување на бројот на гласачите Албанци, драстичен пад на поддршката за владејачката ДУИ и постојано зголемување на гласовите за конкурентите на двете главни албански партии. Ова се резултатите од...

 • Ограбена бензинска во скопски Чаир

  Ограбена бензинска во скопски Чаир

  Деветстотини евра украле вооружени разбојници од вработените на бензинската пумпа Арена-петрол, лоцирана во скопската населба Чаир, извести полицијата. Грабежот е извршен околу 23.40 часот. Во еден момент,...

 • Ако се одложат, ДУИ нема да учествува на изборите

  Ако се одложат, ДУИ нема да учествува на изборите

  Да нема отстапување од датумот за одржување на локалните и да нема претходни гаранции дека ќе се одржат предвремени парламентарни избори, пишува „Дневник“ повикувајќи се на информации од висок...

 • АРМ активно учествува во справување со поплавите

  АРМ активно учествува во справување со поплавите

  Од вторникот АРМ активно е вклучена со помош и асистенција во отстранувањето на последиците од поплавите, особено во најпогодените реони во источниот дел на Македонија.
  За извршување на задачи на терен...

 • Филе утре во Скопје

  Филе утре во Скопје

  Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре доаѓа во Скопје со цел да помогне да се надмине политичката криза.
  Како што дознаваме, денеска во тек се засилени дипломатски преговори со власта и со...

 • За вадење лични документи ќе може да се плаќа со картички

  За вадење лични документи ќе може да се плаќа со картички

  Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, денес, ќе го промовираат проектот со кој се овозможува плаќање со картички преку ПОС терминали на...

 • Измените на изборниот законик пратениците едногласно ги препратија на комисиите

  Измените на изборниот законик пратениците едногласно ги препратија на...

  Собранието на Република Македонија денеска на итна седница го донесе Предлог-законот за измена и дополнување на Изборниот законик во прво читање, со кој се определува дополнителен рок за поднесување листи...

 • ВМРО-ДПМНЕ: До 3 март да продолжи рокот за кандидатури за локалните избори

  ВМРО-ДПМНЕ: До 3 март да продолжи рокот за кандидатури за локалните...

  ВМРО-ДПМНЕ предлага продолжување на рокот за доставување листи за градоначалници и советници за локалните избори закажани за 24-ти март, до 3-ти март 2013 година, со цел да се заштитат државните и национални...