Македонија
 • Договор меѓу Македонија и Косово за остварување право на пензија

  Договор меѓу Македонија и Косово за остварување право на пензија

  Денес во Приштина, Република Косово, македонскиот министер за труд и социјална политика , Спиро Ристовски и министерот за труд и социјална заштита на Република Косово, Ненад Рашиќ ќе потпишат Договор меѓу...

 • Ќе се отвора нов граничен премин кон Албанија

  Ќе се отвора нов граничен премин кон Албанија

  Одлуката за отворање заеднички граничен премин меѓу земјава и Албанија, денеска на владина седница ја одобри Владата на нашиот западен сосед.
   
  Со усвоената одлука, ќе биде отворен заеднички...

 • Украдени 197.000 денари од казино „Ројал“ во Тетово!

  Украдени 197.000 денари од казино „Ројал“ во Тетово!

  Рано утринава е ограбено казиното „Ројал“ во Тетово од каде крадците си заминале со 197.000 денари. Двајца маскирани и вооружени разбојници влегле во казиното и со закана со пиштол успеале да ги украдат...

 • Успеал да украде 50 илјади денари од патарина

  Успеал да украде 50 илјади денари од патарина

  39-годишен инкасант од наплатната рампа од кумановско Романовце, со стари фискални сметки успеал да украде околу 50.000 денари, пари од наплатена патарина.
  Од првата половина на август, минатата година...

 • Строги мерки за заштита од појавата на грип во училиштата

  Строги мерки за заштита од појавата на грип во училиштата

  Контрола врз повеќето училишта и градински во земјава била извршена од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, при што било констатирано дека во сите образовни установи, во сите детски градинки се...

 • Македонец во Австралија осуден на 20 години затвор за убиство на сопругата

  Македонец во Австралија осуден на 20 години затвор за убиство на...

  Македонец од Австралија е осуден на 20 години затворска казна поради убиство на својата сопруга.Се работи за 60-годишниот Драги Магловски од Австралија, а по потекло е Македонец, кој на 8 октомври 2011 година си...

 • Втора жртва - грипот однесе 52-годишен маж

  Втора жртва - грипот однесе 52-годишен маж

  Педесет и двегодишен пациент починал вчера од грип на Инфективната клиника во Скопје, соопштија од клиниката.
  Пациентот боледувал од повеќе тешки хронични заболувања, при што добил и воспаление на...

 • Одбележана 141 година од раѓањето на Гоце Делчев

  Одбележана 141 година од раѓањето на Гоце Делчев

  Македонија денеска одбележува 141. година од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев. По тој повод во организација на меѓународната манифестација „Гоцеви денови“, на неговиот гроб во црквата „Св....

 • Момче загина во сообраќајка во Радовиш

  Момче загина во сообраќајка во Радовиш

  Седумнаесет годишниот Стојан М. од Радовиш починал вчера вечер откако настрадал во сообраќајна несреќа, а повредени се уште две лица кои биле со него во автомобилот, информираат од МВР. Според полицијата...

 • Смртоносен истрел чистејќи пиштол

  Смртоносен истрел чистејќи пиштол

  Шеесет и шестгодишниот Воислав В. од Скопје, починал откако пиштолот кој го чистел испукал куршум кон неговото срце, информираат од МВР. Трагичниот настан се случил вчера утрото околу  7.40 часот, на улицата...