Македонија
 • 13 142 граѓани извршиле увид во Избирачкиот список

  13 142 граѓани извршиле увид во Избирачкиот список

  Вкупно 13 142 граѓани ширум земјава, до вчера извршиле увид во Избирачкиот список во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија. Граѓаните имаат можност да проверат дали нивното име ...

 • Дали ќе се враќа задолжителниот воен рок?

  Дали ќе се враќа задолжителниот воен рок?

  Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал Горанчо Котевски, смета дека со враќањето на задолжителниот воен рок, ќе се намалат трошоците во армијата.
  Иако дел од генералите и врвот на Министерството за...

 • Нови 200 лица заболени од грип

  Нови 200 лица заболени од грип

  200 нови случаи на заболени со грип, се регистриани во послендите 24 часа ширум земјава. Меѓу нив, најпогодена група од вирусот се децата до четири годишна возраст.
  Како што предвидуваат епидемолозите,...

 • Нови програми на владата за вработување на 2000 лица

  Нови програми на владата за вработување на 2000 лица

  Владата преку пет нови програми ќе вработува дополнителни, нови 2.000 лица.Една од програмите опфаќа Обука кај познат работодавач, со која ќе се вработат нови 850 лица,за што од државниот буџет се издвоени 19...

 • Заврши доделувањето на студентските ваучери

  Заврши доделувањето на студентските ваучери

  Вкупно 5 834 вредносни вачуери за набавка на компјутери, беа доделени на студентите од социјално загрозените семејства во земјава. Законот за издавањето на ваучерите во износ од 15 500 денари, од денеска...

 • Рамуш Харадинај - почесен граѓанин на Тетово

  Рамуш Харадинај - почесен граѓанин на Тетово

  Без гласање и со акламација советот на опшптина Тетово го прогласи Рамуш Харадинај за почесен граѓанин на Тетово.
  Во образложението на предлогот меѓу другото беше речено дека Харадинај бил борец за...

 • 3474 лица болни од грип за само четири недели

  3474 лица болни од грип за само четири недели

  Вкупниот број на заболени од грип во Републиката изнесува 3474 лица, информира Институтот за јавно здравје на Р. Македонија
  Во споредба со истиот период од минатата година постои зголемување на бројот на...

 • За викендов потопло време, од недела опаѓање на температурите

  За викендов потопло време, од недела опаѓање на температурите

  Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи викендов не очекува променливо облачно и потопло време со засилен јужен ветар.Во сабота минималната температура ќе се движи околу третиот...

 • Фото: Заврши средбата Груевски-Тачи

  Фото: Заврши средбата Груевски-Тачи

  Заврши получасовната средба меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.
  На средбата, како што изјави Тачи по нејзиното завршување, со премиерот се согласиле дека евроинтегративниот...

 • МОСТ објави повик за набљудувачи за локалните избори

  МОСТ објави повик за набљудувачи за локалните избори

  Граѓанската асоцијација МОСТ, денес, објави дека започнаа активностите за набљудување на изборниот процес на Локалните избори 2013, во функција на спроведување фер и слободни избори во  Република...