Македонија
 • Условни казни за местачите на сообраќајни несреќи

  Условни казни за местачите на сообраќајни несреќи

  На педесет и седуммината обвинети во случајот „Бришач“ кои беа обвинети за местење на сообраќајни незгоди, денеска судот им изрече условни затворски казни. За штетата од два милиони денари, која ја...

 • Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќан

  Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќан

  Кафуле и дуќан изгореа утринава во пожар што избувна во Градскиот трговски центар во Скопје. За среќа, повредени нема, но е причинета поголема материјална штета.
  Оганот пламнал околу седум часот во...

 • Кампања на ЕВН за плаќање на струја со траен налог

  Кампања на ЕВН за плаќање на струја со траен налог

  ЕВН Македонија започна заедничка кампања со банките за промоција на трајниот налог како опција за редовно плаќање на сметките за електрична енергија.Од ЕВН информираат дека плаќањето на сметките за...

 • Во Берово измерени -16 Целзиусови степени

  Во Берово измерени -16 Целзиусови степени


  Македонија ноќеска и утринава беше опфатена со поларен студ, кога температурите паѓаа многу ниско.
  Најниска температура од 16 степени под нулата утрово метеоролозите измерија во Берово. Минус 14...

 • Повторно украдени лап-топ компјутери од училиште

  Повторно украдени лап-топ компјутери од училиште

  Петнаесет лап-топ компјутери украле крадци од просториите на основното училиште „26 Јули“ во скопската населба Шуто Оризари. Според полицијата, кражбата е извршена пред пет дена, помеѓу 16 и 19,40 часот....

 • Уште 140.000 евра за уредување на Портата

  Уште 140.000 евра за уредување на Портата

  Дополнителни 140.000 евра ќе потроши Министерството за култура за уредување и за осветлување на Порта Македонија, пишува денешен Вест.Покрај основниот договор со “Гранит“, според кој изградбата на...

 • Десет уапсени во Арачиново и Сингелиќ за трговија со дрога

  Десет уапсени во Арачиново и Сингелиќ за трговија со дрога


  Во полициска акција, што всушност е продолжение на акцијата под кодно име „Диригент“, уапсени се десет лица за трговија со дрога, потврдуваат од МВР.
  Апсењата се откако на граничниот премин...

 • Православните христијани го слават Божик

  Православните христијани го слават Божик

  Православните и коптските христијани во целиот свет го прославуваат големиот христијански празник Божик. Според јулиjанскиот календар празникот почнува на 7. јануари.
  Во сите храмови на Македонскат...

 • Премиерот Груевски и лидерот на Дуи, Ахмети, упатија честитки по повод Божик

  Премиерот Груевски и лидерот на Дуи, Ахмети, упатија честитки по повод...

  Премиерот Никола Груевски, по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски г.г....

 • Претепан жител на тетовското село Селце

  Претепан жител на тетовското село Селце

  Тетовецот Л.Ш. во локалната полициска станица пријавил дека половина час пред полноќ бил нападнат од петмина непознати кои го претепале и му украле пари, информираат од МВР.
  Синоќа околу 23.30 часот во...

Популарно