Македонија
 • Почина актерот Бранко Ѓорчев

  Почина актерот Бранко Ѓорчев

  По долго и тешко боледување, вчеравечер во Скопје, почина познатиот актер и актуелен директор на Драмскиот театар, Бранко Ѓорчев.Бранко Ѓорчев е роден 1962 година, а во 1986 година дипломирал на Факултет за...

 • Домашното млеко е безбедно за пиење!

  Домашното млеко е безбедно за пиење!

  Млекото и млечните продукти произведени во Македонија, кои се во продажба и кои беа тестирани, се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени...

 • Еве ги редните броеви на кандидатите на гласачкото ливче!

  Еве ги редните броеви на кандидатите на гласачкото ливче!

  Со задоцнување од неколку часа поради проблеми со техниката, утврден е редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори. Редоследот се утврди со жрепка во Државната изборна...

 • Грипот зеде уште една жртва

  Грипот зеде уште една жртва

  Педесет и едногодишна жена почина денеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје поради компликации предизвикани од грипот Х1Н1, информираше Министерството за здравство.
  Жената била примена пред...

 • Од стан во Скопје украдени накит и компјутер во вредност од 5.000 евра

  Од стан во Скопје украдени накит и компјутер во вредност од 5.000 евра


  Непознат сторител украл накит и компјутер во вредност од 300.000 денари од стан  на улицата „Вич“ во Скопје.
  Според Министерството за внатрешни работи, грабежнот во станот во сопственост на...

 • Едно лице загина во тешка сообраќајна незгода на патот Охрид-Кичево

  Едно лице загина во тешка сообраќајна незгода на патот Охрид-Кичево

  Во тешка сообраќајна несреќа што се случила 45 минути по полноќ на магистралниот пат Охрид – Кичево загина едно лице од Кичево. Сообраќајката се случила кога возилото „мерцедес“ со кое управувало...

 • Упатите за лекар ќе бидат исфрлени од употреба

  Упатите за лекар ќе бидат исфрлени од употреба

  Од средината на април, преку интегрален компјутерски систем ќе се закажуваат прегледите на матичен лекар, односно интервенции кај специјалистите, најавува Министерот за здравство, Никола Тодоров.
  Како...

 • Зелената училишна табла, сунгерот и кредата заминаа во историјата

  Зелената училишна табла, сунгерот и кредата заминаа во историјата

  66 училишта од цела Македонија добија интерактивни електронски табли, кои ќе го заменат класичниот начин на пишување на старите табли.
  Со овие нови електронски табли, учениците полесно ќе ги совладаат...

 • ДИК треба да ги соопшти кандидатските листи

  ДИК треба да ги соопшти кандидатските листи

  Државната изборна комисија се очекува во текот на денов да ги објави податоците за тоа колку листи на кандидати за градоначалник на општините и за членови на советите пристигнале до неа до завршувањето на...

 • Грчки земјотрес ја стресе и Битола

  Грчки земјотрес ја стресе и Битола

  Попладнево во 17:48 минути е регистриран земјотрес со епицентар во Грција, на 9 километри источно од Лерин. Земјотресот во епицентарот бил со магнитуда од 4,4 степени според Рихтер. Земјотресот доста силно е...