Македонија
 • 10. 000 евра украдени од куќа во тетовското село Милетино

  10. 000 евра украдени од куќа во тетовското село Милетино

  Десет илјади евра биле одземени од куќата на Н.И. (44) од тетовското село Милетино од засега непознати сторители, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.
  Кражбата се случила вчера во...

 • Четиринаесетгодишно момче прободено со нож во кондово

  Четиринаесетгодишно момче прободено со нож во кондово

  Вчера вечерта околу 21: 30 настанала крвава пресметка меѓу тројца малолетници во скопско Кондово.
  Вчера вечерта, тројцата малолетници В.А. од една страна и Б.Ф. и Б.Ф (двајцата на возраст од околу 16-17 години)...

 • Сообраќајки на автопатот Гостивар-Тетово, повредено семејство со дете

  Сообраќајки на автопатот Гостивар-Тетово, повредено семејство со дете

  Од 10 до 11 часот на автопатот Гостивар - Тетово се случиле неколку сообраќајки. Најтешки последици се повредено семејство кое било во „фолксваген туарег“.Причина за незгодите се густата магла и...

 • Собранието одобри нови 157 војници да заминат во Авганистан

  Собранието одобри нови 157 војници да заминат во Авганистан

  Собранието денеска одобри испраќање на нова група војници на АРМ во мировна операција ИСАФ во Авганистан.  Заменикот министер за одбрана, Емил Димитриев изјави дека учеството во рамки на НАТО...

 • Македонец загина во тешка сообраќајка во Србија

  Македонец загина во тешка сообраќајка во Србија


  Македонски државјанин, чиј идентите засега е непознат, загинал синоќа во сообраќајна несреќа која се случила меѓу автомобил и камон на автопатот Ниш-Скопје, во близина на Лесковац, а со тешки повреди се...

 • Црвенковски го честита Божиќ

  Црвенковски го честита Божиќ

  Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска, по повод големиот христијански празник Рожденство Христово Божиќ, до Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во...

 • Божикна честитка од Груевски до католичките верници

  Божикна честитка од Груевски до католичките верници

  Премиерот Никола Груевски по повод најголемиот христијански празник, Раѓањето Христово – Божик, упати честитка до бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и до сите верници од...

 • Прв конгрес на НДП на Руфи Османи

  Прв конгрес на НДП на Руфи Османи

  Руфи Османи, претседателот на НДП смета дека на земјава и е потребна Влада на широка коалиција. - На Македонија и треба влада која ќе донесе конзензус за името, а потоа ќе формира техничка Влада која ќе...

 • Новите полициски возила пристигнаа во МВР

  Новите полициски возила пристигнаа во МВР

  Наредени во кордон, еден позади друг полициските „шкода јети“ попладнево пристигнаа во дворот на Министерството за внатрешни работи. Министерството набави 150 нови возила кои од понеделник треба да го...

 • Села: ДУИ да го реализира ветеното

  Села: ДУИ да го реализира ветеното

  Демократската партија на Албанците смета дека буџетот не е проблем за македонскиот народ, како што го прикажуваат македонските политички партии, туку пред сè, е проблем на Албанците.
  - Буџетот е...

Популарно