Македонија
 • Поскапуваат бензините и дизелот

  Поскапуваат бензините и дизелот

  Согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден до два денара.Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС - 95 ќе изнесува 82, а на...

 • ДУИ ја усвои листата кандидати за градоначалници

  ДУИ ја усвои листата кандидати за градоначалници

  Централното Претседателство на ДУИ, на денес одржаната седница ја усвои листата на кандидати за градоначалници на идните локални избори 2013 година. Како што информираат од партијата, листата ќе биде...

 • 5 години од падот на армискиот хеликоптер во кој загинаа 11 македонски мировници

  5 години од падот на армискиот хеликоптер во кој загинаа 11 македонски...

  Пред точно пет години, Хеликоптерот „МИ 17“ со кој 11-те мировници тргнаа во последниот нивни лет, се сруши  во Катланово.
  По тој повод, денеска високи претставници на армијата, воздухопловната...

 • На 4-ти март започнува изборната кампања

  На 4-ти март започнува изборната кампања

  Изборната кампања започнува на 4-ти март, а ќе заврши на 22-ри на полноќ, известуваат од Државната изборна комисија. Вчера вечер, ДИК го усвои роковникот за извршување дејства, со што започна течењето на...

 • Битолчанка со измама заработила 3,5 милиони денари

  Битолчанка со измама заработила 3,5 милиони денари

  Вработена во битолскиот музеј, од шест сограѓани успеала да земе 3,5 милиони денари, ветувајќи им дека ќе им помогне да добијат проект за едукација на жените во руралните средини, тврди МВР. Полицијата тврди...

 • Децата без родители ќе се вработуваат во државната администрација

  Децата без родители ќе се вработуваат во државната администрација

  34 лица од земјава кои до 18 години имале статус на дете без родители и родителска грижа, ќе можат да аплицираат за вработување во државната администрација. Согласно последите законски измени во Законот за...

 • Чаирскиот огранок на Нова демократија премина во ДПА

  Чаирскиот огранок на Нова демократија премина во ДПА

  Огранокот на Демокрациа е Ре (Нова демократија) од Чаир денеска преминува во Демократската партија на Албанците, објави на прес конференција претпладнево Таип Јусуфи, претседател на огранокот.-...

 • Локалните избори ќе се одржат на 24 март

  Локалните избори ќе се одржат на 24 март

  Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денеска ќе ги распише локалните избори а според најавите тие ќе се одржат на 24 март.
  Откако ќе биде објавен датумот за одржувањето на изборите, партиите ќе...

 • Лустриран уште еден писател и директор на училиште

  Лустриран уште еден писател и директор на училиште

  Комисијата за лустрација откри уште двајца соработници на службите меѓу поранешните функционери. Едниот од нив е писател, екс претседател на Друштвото на писатели на Македонија и поранешен член на Советот...

 • Условни казни за местачите на сообраќајни несреќи

  Условни казни за местачите на сообраќајни несреќи

  На педесет и седуммината обвинети во случајот „Бришач“ кои беа обвинети за местење на сообраќајни незгоди, денеска судот им изрече условни затворски казни. За штетата од два милиони денари, која ја...