Балкан
 • Харадинај подготвува нови мерки за Србија

  Харадинај подготвува нови мерки за Србија

  Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по воведувањето на царините од 100 отсто, најави дека следниот потег на Приштина може да биде „реципроцитет на однесувањето на Србија“. Косовскиот премиер Рамуш...

 • Од воведувањето на таксите, од Србија во Косово влегле 38 камиони со стока

  Од воведувањето на таксите, од Србија во Косово влегле 38 камиони со...

  Од денот кога, пред две недели, косовската Влада донесе одлука за воведување 100 отсто такса на увозот на производи од Србија и Босна и Херцеговина, од овие земји во Косово влегле вкупно 49 камиони со стока, од...

 • Новости: Брод полн оружје за Косово испраќа ЦИА

  Новости: Брод полн оружје за Косово испраќа ЦИА

  Бродот со контејнери полни со најсовремено оружје за потребите на војската на Косово преку Атлантикот пристигнал на пристаништето Драч во Алабанија, објави „Новости”.Според тврдењата на весникот...

 • Протестен марш на жените во Косовска Митровица

  Протестен марш на жените во Косовска Митровица

  Жените од српска националност во Косовска Митровица денеска ќе организираат протестен марш со барање за укинување на таксата од 100 отсто што косовската Влада ја воведе на увозот на производи од Србија, јави...

 • Нацрт-законите за војската на Косово поминаа на Комисијата за евроинтеграции

  Нацрт-законите за војската на Косово поминаа на Комисијата за...

  Комисијата за европски интеграции на косовското Собрание претпладнево едногласно ги усвои нацрт законите со кои се предвидува трансформација на Безбедносните сили (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот...

 • Турција има сместено околу 3.6 милиони Сиријци

  Турција има сместено околу 3.6 милиони Сиријци

  Најнаселениот град во Турција, Истанбул, е дом на најголемиот број бегалци од Сирија, се вели во извештај од парламентот.Турција има сместено околу 3.6 милиони Сиријци кои пребегаа од седумгодишната граѓанска...

 • Тинејџер во Сараево почина поради алергија на млеко

  Тинејџер во Сараево почина поради алергија на млеко

  Тинејџер од Сараево почина од алергиска реакција на аминокиселина што ја испил вчера по тренинг во теретана.Момчето, 16-годишен ученик во сараевското Средно училиште за применети уметности, имал астма и бил...

 • Израел одби да го признае Косово

  Израел одби да го признае Косово

  Израел одбил да ја признае косовската независност, пишува приштинскиот весник „Коха“ и како што наведува тоа се случило и покрај тоа што претседателот Хашим Тачи и дал добра понуда на владата на...

 • Силна експлозија одекна утрово во Загреб

  Силна експлозија одекна утрово во Загреб  Во центарот на Загреб во Хрватска, утрово во 6.20 часот одекна силна експлозија.Полицијата соопшти дека нема повредени, а оштетени се неколку возила и стаклата на станбените објекти во близина.Како...

 • Ердоган до муслиманите: Самите сме виновни за тоа што ни се случува

  Ердоган до муслиманите: Самите сме виновни за тоа што ни се случува

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оцени дека муслиматите се самите виновни за тоа што им се случува и за кризите во нивните земји.– Ние самите сме одговорни за кризите што ги преживуваме и за крвта...