Балкан
 • Во Грција, демонстрантите го запалија американското знаме

  Во Грција, демонстрантите го запалија американското знаме

  Во петокот во Атина се одржаа анти-воени демонстрации, за време на кои демонстрантите го запалија американското знаме пред Американската амбасада во градот. Главниот слоган на митинзи организирани од...

 • Избори во Црна Гора, започнува изборен молк

  Избори во Црна Гора, започнува изборен молк

  На полноќ во Црна Гора започнува изборниот молк, во очи претседателските избори, седми по ред, што ќе се оддржат в недела на 15-ти април.
  На изборите ќе учествуваат седум кандидати. Прв на листата ќе биде...

 • Средба Меркел-Вучиќ во Берлин

  Средба Меркел-Вучиќ во Берлин

  Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе престојува во посета на Берлин, каде што ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел.
  Како што соопшти Кабинетот на Вучиќ, на средбата ќе се...

 • Никос Коѕијас во посета на Косово

  Никос Коѕијас во посета на Косово

  Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави дека Косово го цени позитивниот и принципиелен став на Грција, кога е во прашање европската перспектива на Косово.
  „Високо ја цениме поддршката на Грција за...

 • Запленети околу 100 килограми сканк во Црна Гора

  Запленети околу 100 килограми сканк во Црна Гора

  Црногорската и албанската полиција вчера извршија заедничка координирана акција, која резултираше со пронаоѓање и запленување на околу 100 килограми сканк на територијата на Црна Гора и лишување од слобода...

 • 25 години од злосторството во Сребреница

  25 години од злосторството во Сребреница

  Во Сребреница денеска ќе биде одбележана 25- годишнината од злосторството над бошњачките цивили.
  На денешен ден 1993 година, беа испукани четири гранати од позиција на српската армија, кои убија 74, а ранија...

 • Изетбеговиќ: Казната за Шешељ е мала сатисфакција

  Изетбеговиќ: Казната за Шешељ е мала сатисфакција

  Казната што судот во Хаг му ја изрече на Воислав Шешељ пружа мала сатисфакција за жртвите во војната, рече бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ.
  Хашкиот трибунал вчера го...

 • Земјотреси ја тресат Грција

  Земјотреси ја тресат Грција

  Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран минатата ниќ во реонот на грчкиот архипелаг Додеканези, што се наоѓа во близина на турскиот брег.
  Според Атинскиот...

 • Детали за падот на српскиот воен авион

  Детали за падот на српскиот воен авион

  Авион на српските военовоздухопловни сили се срушил во близина на Ковачица, јавува Б92.
  Според Вечерни новости, авионот кој се срушил бил од типот Супер-галеб Г4.
  Според неофицијални информации,...

 • Харадинај ги повика Албанците да гласаат за Ѓукановиќ

  Харадинај ги повика Албанците да гласаат за Ѓукановиќ

  Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај изјави дека Албанците во Црна Гора на неделните претседателски избори треба да излезат и да гласаат за кандидатот на владејачката Демократска партија на социјалистите...

Популарно