Балкан
 • Хан: Косовските царини се контрапродуктивни

  Хан: Косовските царини се контрапродуктивни

  Еврокомесарот Јоханес Хан по средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи во Брисел на својот Твитер профил изрази задоволство од средбата и напомена дека е важно да продолжи дијалогот Србија – Косово....

 • Тачи оптимист за договор со Белград

  Тачи оптимист за договор со Белград

  Договор меѓу Приштина и Белград е можен уште во текот на оваа година и покрај сериозниот застој во разговорите во последниве неколку месеци, изјави косовскиот претседател Хашим Тачи во интервју за...

 • Албанската опозиција денеска на масовен протест

  Албанската опозиција денеска на масовен протест

  Обединетата албанска опозиција за денеска го најави одржувањето на „најголемиот национален протест“, со истите барања за заминување на премиерот Еди Рама и формирање преодна влада, која ќе спроведе...

 • Тензично во Србија: Се брои пред протестот

  Тензично во Србија: Се брои пред протестот

  „Сите како еден – Еден од пет милиони”, вака е насловен опозицискиот протест кој се одржува денеска во Белград. Протестот е закажан за пред Парламентот во Белград во 15 часот.
  Опозицијата во Србија...

 • Ердоган навистина не се откажува

  Ердоган навистина не се откажува

  Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека турската изборна комисија треба да ги поништи локалните избори во Истанбул поради нерегуларности.Како што пренесе провладиниот весник Сабах, Ердоган...

 • Владимир Путин: И покрај сите тешкотии водиме доста продуктивна соработка со Турција

  Владимир Путин: И покрај сите тешкотии водиме доста продуктивна...

  Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган кој вчера престојуваше во еднодневна посета на Москва овде се состана со својот колега рускиот претседател Владимир Путин.Двајцата лидери претседаваа со 8. состанок за...

 • Осми протест на албанската опозиција

  Осми протест на албанската опозиција

  По започнувањето на пленарната седница во Тирана, опозицијата го започнува осмиот протест против Премиерот на Албанија, Еди Рама и неговата влада. Главните барања се формирање на преодна влада без Рама и...

 • Регистрирани пожари низ цела Албанија

  Регистрирани пожари низ цела Албанија

  Албанското Министерството за одбрана го вклучи алармот поради зачестените пожари, кои се се поприсутни на целата територија на земјата, информира МИА.
  Министерката Олта Џачка изјави дека само во месец...

 • На локалните избори во Турција победи Народната алијанса (Сојузот Џумхур)

  На локалните избори во Турција победи Народната алијанса (Сојузот...

  Вчера (31 март, 2019 година, недела) во Турција се одржаа локални избори на кои беа избрани новите раководители на локалните самоуправи (локалните власти) со мандат од 5 години.
  За изборите...

 • Ердоган: Аја Софија ќе ја викаме џамија

  Ердоган: Аја Софија ќе ја викаме џамија

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повтори дека постои можност поранешната црква Света Софија во Истанбул, која моментално е музеј, да ја преименува во џамија.Тој во емисија на телевизијата А Хабер...