Балкан
 • Сараево - Илјадници му оддадоа почит на починатото бебе

  Сараево - Илјадници му оддадоа почит на починатото бебе

  Стотици луѓе пред босанскиот парламент ја одбележаа смртта на три-месечно бебе, кое почина вчера откако поради немање пасош не беше на време испратено на лекување во Белград. Проблемите со матичните броеви...

 • Додека си играле пронашле граната и ја активирале - едно дете го загуби животот во БИХ

  Додека си играле пронашле граната и ја активирале - едно дете го загуби...

  Десетгодишно момче загина и четири други деца беа тешко ранети кога противтенковска граната експлодира крај Сараево.
  Децата ја нашле гранатата кога си играле во населбата Хаџичи и невнимателно ја...

 • Земјотреси во близина на Крит и во Словенија

  Земјотреси во близина на Крит и во Словенија

  Втор силен земјотрес за последното деноноќие се случи во близина на островот Крит во Грција, соопштија од Европскиот медитерански сеизмолошки центар.
  Силниот земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтер...

 • Ердоган - Се собравме да не чујат и Сараево, Скопје, Гостивар...

  Ердоган - Се собравме да не чујат и Сараево, Скопје, Гостивар...

  Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган се обрати пред стотина илјади граѓани кои се собраа на митингот на партијата на правдата и развојот.


  Во својот говор, тој ги поздрави и Сараево, Скопје,...

 • Земјотрес ја погоди Грција

  Земјотрес ја погоди Грција

  емјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтерова скала е регистиран на јужното крајбрежје на грчкиот остров Крит.
  Епицентарот на земјотресот бил на околу 60 километри јужно од градот Пиргос, на...

 • Демонстрантите избркани, полицијата го блокира пристапот кон Таксим

  Демонстрантите избркани, полицијата го блокира пристапот кон Таксим

  Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските...

 • Почина бебето од БиХ кое немаше матичен број

  Почина бебето од БиХ кое немаше матичен број

  Тромесечното бебе од БиХ, Берина Хамидовиќ кое во својата држава не успеа да добие матичен број, почина за на време на лекувањето во Белград, јавија во неделата босанските медиуми.
  Родителите на бебето...

 • Вучиќ: На 28 јуни Србија ќе има датум за преговори со ЕУ

  Вучиќ: На 28 јуни Србија ќе има датум за преговори со ЕУ

  Потпретседателот на српската Влада, Александар Вучиќ изјави дека до 28 јуни; Србија ќе добие датум за отпочнување на преговорите со ЕУ и дека овој датум се совпаѓа со празникот Видовден, кој ќе биде првиот...

 • Ердоган: Им благодарам на Скопје, Гостивар, на Македонија!

  Ердоган: Им благодарам на Скопје, Гостивар, на Македонија!

  Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган, на почетокот на денешниот митинг на партијата се заблагодарил, обраќајќи им се на илјадниците жители на Македонија, Косово, Босна и Херцеговина и другите балкански...

 • Бугарија на нозе

  Бугарија на нозе

  Бугарија се крена на нозе против назначувањето на Делјан Пеевски за претседател на Државната агенција за национална сигурност (ДАНС).
  Насобраните демонстранти синоќа извикуваа, „Мафија, мафија“,...