Балкан
 • Народот го урна Милошевиќ на 5. Октомври 2000

  Народот го урна Милошевиќ на 5. Октомври 2000

  На 5-ти Октомври пред 13 години, народот во Србија му пресуди на Слободан Милошевиќ. На демонстрациите пред 13 години, народот стави крај на владеењето на Слободан Милошевиќ. Истиот народ кој го донесе на...

 • Дачиќ: Србија ќе биде прва наредна членка на ЕУ

  Дачиќ: Србија ќе биде прва наредна членка на ЕУ

  Во интервју за Си-Ен-Ен српскиот премиер Ивица Дачиќ изрази уверување дека Србија ќе биде прва наредна членка на ЕУ, како и очекувањето оти тоа ќе се случи што побрзо.„Сакаме Србија да стане членка на ЕУ што...

 • Турција подготвена за воена акција против Сирија

  Турција подготвена за воена акција против Сирија

  Турскиот парламент на уште една година го продолжи правото на Владата во Анкара да покрене воена акција против Сирија, доколку тоа биде неопходно. 
   
  „Турција повеќе нема да се двоуми да го...

 • Започна изборната кампања на Косово

  Започна изборната кампања на Косово

  Политички партии, граѓански иницијативи и независни кандидати денеска официјално ја започнуваат предизборна кампања за локални избори на Косово, кои се закажани за трети ноември.За градоначалници на...

 • Во Србија нема повеќе заболени од Западнонилска треска

  Во Србија нема повеќе заболени од Западнонилска треска

  Во Србија е објавен крај на епидемијата од Западнонилската треска, од која починаа 32 лице, изјави директорот на белградската Клиника за инфективни и тропски болести Драган Делиќ.
  Тој наведе дека во...

 • Албанската полиција заплени 22 украдени автомобили

  Албанската полиција заплени 22 украдени автомобили

  Властите во Албанија заплениле 22 автомобила што биле украдени во странство.
  Претставник на полицијата изјави дека при специјална операција под име „Еврокар - Албанија“, извршена на територијара на...

 • Лидерот на Златна зора обвинет од судот во Атина

  Лидерот на Златна зора обвинет од судот во Атина

  Лидерот на грчката десничарска партија Златна зора, Николаос Михалолиакос, обвинет за создавање на криминална организација, е оставен во притвор, објави Би-Би-Си.Тој е еден од шесте членови на грчкиот...

 • И Стејап Месиќ осомничен за случајот „Патрија“?

  И Стејап Месиќ осомничен за случајот „Патрија“?

  Поранешниот хрватски претседател Стјепан Месиќ и поранешниот директор на компанијата „Ѓуро Ѓаковиќ“ Бартол Јерковиќ се осомничени дека од тројца менаџери на Патрија, преку посредници, договориле и...

 • Кај Саранда запленети 154 килограми марихуана

  Кај Саранда запленети 154 килограми марихуана

  Албанската полиција од Сарада синоќа запленила 154 килограми мархуана на албанско-грчката граница.
  Истата, според онлајн изданието на весникот „Шекули“ била откриена во возило на грчки државјанин.

 • Си ја задавила малолетната ќерка па се отрула со киселина

  Си ја задавила малолетната ќерка па се отрула со киселина

  Жителите на Лесковац шокирани од злосторството кое се случило во селото Доњи  Буниброд.
  42- годишната С.Р ја задавила својата 12- годишна ќерка Н.Р на спиење, а подоцна се обидела да си одземе животот...