Балкан
 • Жељко Комшиќ го презема претседавањето со Претседателството на БиХ

  Жељко Комшиќ го презема претседавањето со Претседателството на БиХ

  Хрватскиот член на Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ од денеска и во следните осум месеци ќе претседава со оваа институција.
  Комшиќ на оваа функција ќе го замени претставникот на српската заедница...

 • Навршуваат 18 години од масакрот во Сребреница

  Навршуваат 18 години од масакрот во Сребреница

  Утре навршуваат 18 години од масакрот во Сребреница, во кој припадници на војската на босанските Срби ликвидираа околу 8.000 мажи и момчиња Бошњаци.Во Поточари досега се погребани 5.657 лица.
  Стотици лица се...

 • Петта жртва на протестите во Турција

  Петта жртва на протестите во Турција

  Деветнаесет-годишен демонстрант, кој бил претепан од непознати лица минатиот месец за време на протестите во Турција, денеска им подлегна на повредите.Али Исмаил Коркмаз се обидувал да побегне од...

 • Ештон се сретна со Јахјага и Тачи

  Ештон се сретна со Јахјага и Тачи

  Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон се сретна со косовскиот претседател Атифете Јахјага и со премиерот Хашим Тачи во Приштина. Како што јави Танјуг, по...

 • Четворица мртви во сообраќајка во Албанија

  Четворица мртви во сообраќајка во Албанија

  Тешка сообраќајна несреќа се случила синоќа на патниот правец Елбасан - Либражд во Албанија. Во сообраќајката, животот го загубиле четири лица, а уште неколкумина се повредени.
  Во сообрќајката...

 • 24-годишна Босанка стана градоначалник во Америка

  24-годишна Босанка стана градоначалник во Америка

  24-годишната Анеса Кајтажовиќ од Босна неодамна стана градоначалничка на Ватерло, откако го победи долгогодишниот градоначалник Џон Руф.
  Анеса во САД се преселила во 1997 година, а осум години само се...

 • Бугарскиот митрополит Кирил пронајден мртов

  Бугарскиот митрополит Кирил пронајден мртов

  Телото на Варнскиот и Великопреславски митрополит Кирил било извадено од морето по интервенција на „морската администрација“, објави бугарскиот весникот „Труд“. Иако предходно во бугарските...

 • Грчките власти распишаа тендер за џамија

  Грчките власти распишаа тендер за џамија

  Грчкото министерство за транспорт и врски распиша тендер за изградба на џамија. Религиозниот објект ќе биде лоциран во центарот на главниот град, Атина, на местото на поранешна морнаричка база во дистриктот...

 • Најмалку 13 турски новинари повредени во саботата на Таксим

  Најмалку 13 турски новинари повредени во саботата на Таксим

  Најмалку 13 новинари беа повредени од полициски палки, пластични куршуми и солзавец од страна на турската полкиција при растурањето на саботните демонстрации на плоштадот Таксим во Истанбул, што наиде на...

 • Далмација летово празна, угостителите од Црна Гора тријат раце!

  Далмација летово празна, угостителите од Црна Гора тријат раце!

  Хрватското пристапување кон ЕУ, се чини, не создаде метеж на границата со Босна и Херцеговина, но тоа сигурно ќе создаде проблеми за оваа туристичка сезона, пренесува веб порталот „Т-портал“.
  ...