Балкан
 • На Србија и’ се заканува банкрот

  На Србија и’ се заканува банкрот

  Србија е на пат кон банкрот, доколку веднаш не преземе мерки за намалување на минусот во буџетот, изјави претседателот на Фискалниот совет на Србија, Павле Петровиќ.
  „Јавните финансии се наоѓаат во...

 • Балканот ќе добие заедничка полиција - Балпол?

  Балканот ќе добие заедничка полиција - Балпол?

  Балканот наскоро би требало да добие балканска полиција Балпол која треба да се занимава со сузбивање на криминалот и корупцијата и илегалната миграција, пишуваатсрпските медиуми.
  Ако оваа иницијатива...

 • Експлозија во Сплит, нема повредени

  Експлозија во Сплит, нема повредени

  Три автомобили се оштетени во експлозија што се случи во текот на ноќта во Сплит, соопшти Полициската управа, додавајќи дека нема повредени, јави Танјуг. Полицијата засега нема повеќе податоци за настанот,...

 • Најбогатиот човек на Балканот тежи 581,8 милиони евра

  Најбогатиот човек на Балканот тежи 581,8 милиони евра

  Според најновата ранг листа на „Форбс“, најбогатиот човек на Балканот е сопственикот на компанијата „Агрокор“, Ивица Тодориќ. 
  Според ранг-листата на Форбс по Тодориќ, на второто место се...

 • Процесот за влез на Турција во ЕУ е во ќор сокак

  Процесот за влез на Турција во ЕУ е во ќор сокак

  Процесот за приклучување на Турција кон Европската унија останува во ќор сокак поради одбивањето на Анкара да ги исполни своите задолженија, нагласија денеска министрите за надворешни работи на земјите од...

 • Протести во Приштина поради апсењето на команданти на ОВК

  Протести во Приштина поради апсењето на команданти на ОВК

  Неколку илјади луѓе излегоа на денешните протести во Приштина поради апсењето на поранешни команданти и војници на ОВК, кои се обвинети за воени злосторства.
  Неколку илјади луѓе излегоа на денешните...

 • Невработеноста во Хрватска во април 20,9 отсто

  Невработеноста во Хрватска во април 20,9 отсто

  Невработеноста во Хрватска во април изнесувала 20,9 проценти, соопшти хрватскиот Државен завод за статистика, пренеусва БТА.
  Тоа претставува намалување од 0,7 проценти во однос на март, кога невработеноста...

 • Ештон: Планот не го прејудицира статусот на Косово

  Ештон: Планот не го прејудицира статусот на Косово

  Високата претставничка на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и Безбедност Кетрин Ештон ја поздрави во понеделникот одлуката на Белград и Приштина да го усвојат планот за примена на договорот за...

 • Трет мост ќе се гради над Босфор

  Трет мост ќе се гради над Босфор

  Неделава во Истанбул ќе почне изградба на трет мост на теснецот Босфор, објави турскиот весник Милиет
  Изградбата ќе почне на 29 мај, кога ќе биде одржана и официјална церемонија за почеток на проектот,...

 • Сараевчани испратија бурек во вселената

  Сараевчани испратија бурек во вселената

  Двајца сараевчани, Аднан Пашиќ и Емир Хашимбеговиќ успешно испратија бурек во вселената.
  Како што рече Хашимбеговиќ за порталот Кликс, целиот проект е инсриран од „Надреалистите“ и нивната...