Балкан
 • Брисел: српско - косовски дијалог на две нивоа

  Брисел: српско - косовски дијалог на две нивоа

  о Брисел денеска за првпат ќе се сретнат тимовите за имплементација на договорот меѓу Белград и Приштина додека паралелно ќе се води и експертски дијалог за електричната енергија и...

 • Страотна несреќа кај Мостар - загинаа мајка, ќерка и бебе

  Страотна несреќа кај Мостар - загинаа мајка, ќерка и бебе

  Во близина на Мостар, кај хидроелектраната „Салаковац“ вчера се случила тешка сообраќајна несреќа во која животот го загубија 49-годишната С.Х., нејзината 30-годишна ќерка Е.В. и едногодишно бебе.
  ...

 • Турција му објави војна на алкохолот

  Турција му објави војна на алкохолот

  Опозицијата на Турција ја обвинува владата на премиерот Тајип Ердоган дека својата исламистичка програма ја спроведува чекор по чекор.
  По пушењето на цигари, владејачката Партија на правда и развој...

 • Хаг осуди шестмина босански Хрвати за воени злосторства

  Хаг осуди шестмина босански Хрвати за воени злосторства

  Хашкиот суд денеска донесе пресуди за шестемина раководители на самопрогласената хрватска држава Херцег-Босна, јави Танјуг. Некогашниот премиер на Херцег-Босна, Јадранко Прлиќ со едногласна одлука е осуден...

 • Големи шумски пожари во Турција

  Големи шумски пожари во Турција

  Голем шумски пожар избувна во реонот меѓу градовите Измир и Маниса. Поради огнот затворен е патот Истанбул - Измир.
  Пожарот избувнал околу 14 часот и 30 минути по локално време, а силниот ветер набрзо го...

 • Во Хаг пресуди на некогашните челници на Херцег Босна

  Во Хаг пресуди на некогашните челници на Херцег Босна

  Во Хашкиот трибунал денеска ќе биде изречена првостепена пресуда на поранешните политички и воени челници на Херцег-Босна, обвинети за воени злосторства врз муслиманско население и друго нехрватско...

 • Грција е новата порта за влез на кокаинот во Европа

  Грција е новата порта за влез на кокаинот во Европа

  Грција заедно со останатите балкански земји е новата порта за влез на кокаинот во Европа, покажуваат податоците од извештајот на Европскиот центар за наркотици, објави грчкиот весник „Епикера“.
  Во...

 • На Србија и’ се заканува банкрот

  На Србија и’ се заканува банкрот

  Србија е на пат кон банкрот, доколку веднаш не преземе мерки за намалување на минусот во буџетот, изјави претседателот на Фискалниот совет на Србија, Павле Петровиќ.
  „Јавните финансии се наоѓаат во...

 • Балканот ќе добие заедничка полиција - Балпол?

  Балканот ќе добие заедничка полиција - Балпол?

  Балканот наскоро би требало да добие балканска полиција Балпол која треба да се занимава со сузбивање на криминалот и корупцијата и илегалната миграција, пишуваатсрпските медиуми.
  Ако оваа иницијатива...

 • Експлозија во Сплит, нема повредени

  Експлозија во Сплит, нема повредени

  Три автомобили се оштетени во експлозија што се случи во текот на ноќта во Сплит, соопшти Полициската управа, додавајќи дека нема повредени, јави Танјуг. Полицијата засега нема повеќе податоци за настанот,...