Балкан
 • Пожар беснее во близина на Атина

  Пожар беснее во близина на Атина

  Во гаснењето на огнот се вклучени над сто пожарникари и неколку десетици доброволци и војници.
  Голем пожар од синоќа беснее во реонот на местото Алепохори во близината на грчкиот главен град Атина.
  ...

 • Сулејман Тихиќ најави ново мнозинство во Федерацијата БиХ

  Сулејман Тихиќ најави ново мнозинство во Федерацијата БиХ

  Претседателот на босанската опозициска Партија за демократска акција (СДА), Сулејман Тихиќ најави формирање ново парламентарно мнозинство во Федерацијата Босна и Херцеговина, без Социјалдемократската...

 • Хрватска поскапа од Шпанија, Турција и Грција

  Хрватска поскапа од Шпанија, Турција и Грција

  Хрватска за туристите е поскапа од Шпанија, Турција и Грција, покажа истражување на германскиот автоклубв „Адац“. 
   Истражувањето е спроведено во 50 европски туристички места во десет земји-...

 • Седуммина убиени и деветмина ранети во вооружена пресметка меѓу две семејства во Турција

  Седуммина убиени и деветмина ранети во вооружена пресметка меѓу две...

  Најмалку седум лица се убиени, а девет други се ранети во вооружена пресметка меѓу две семејства во село во округот Муш во југоисточна Турција.Како јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк, причина за...

 • Брутално: Жандарм убил и запалил две момчиња на кои им должел 7.000 евра

  Брутално: Жандарм убил и запалил две момчиња на кои им должел 7.000 евра

  Две момчиња од Јагодина се запалени во автомобил ‘’ауди ТТ’, кој е пронајден вчера утро во нива, оддалечена еден километар од патот кој води кон Крагуевац, дознава Блиц.
  Јагодинската полиција го...

 • Продолжуваат протестите во Бугарија

  Продолжуваат протестите во Бугарија

  Стотици демонстранти се собраа пред зградата на Министерскиот совет во Софија, на 32-от ден на протести против Кабинетот на бугарскиот премиер Пламен Орешарски. Протестите почнаа на 14 јуни по изборот на Дељан...

 • Протести и штрајкови во Грција

  Протести и штрајкови во Грција

  Во Грција од денеска до среда ќе се одржат протести и штрајкови, поради гласањто во Парламентот на пакетот закони кои предвидуваат ревизии во државниот сектор, нов даночен кодекс и други промени во замена за...

 • Трагедија: Две лица се удавија во Црна Гора

  Трагедија: Две лица се удавија во Црна Гора

  Црногорската полиција соопшти дека две лица утрово се удавиле во Црногорското приморје.Во Улцињ се удавил 19-годишниот Хамел Адриан од Призрен, а во Петровац се удавила 67-годишната Х.М. од Словачка....

 • Во Хрватска 340.000 туристи помалку од лани

  Во Хрватска 340.000 туристи помалку од лани

  Во Хрватска во првите два викенда во јули дошле 340.000 странци помалку од минатата година, покажуваат податоците на хрватското Министерство за внатрешни работи.
   Дека има помалку туристи, потврдуваат и...

 • Хрватска: Гранка од дрво уби туристка

  Хрватска: Гранка од дрво уби туристка

  Едно лице загина утринава во камп во Орашац во близина на Дубровник кога гранка на дрво прекина и падна на шаторот кои биле сместени четири романски државјани.
  Скршената гранка паднала на главата на...