Балкан
 • Бугарија: Откриени 350.000 незаконски изборни ливчиња

  Бугарија: Откриени 350.000 незаконски изборни ливчиња

  Јавното обвинителство на Бугарија во саботата соопшти дека се откриени 350.000 гласачки ливчиња, кои не и припаѓаат во предвидениот законски број на гласачки ливчиња за утрешните парламентарни избори....

 • Кери: Би сакале да го „одмрзнеме“ конфликтот помеѓу Грција и Турција околу Кипар

  Кери: Би сакале да го „одмрзнеме“ конфликтот помеѓу Грција и Турција...

  По средбата со кипарскиот министер за надворешни работи Јоанис Касулидис во Стејт департментот, американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ги поддржуваат двете зони, но дека би сакале да се...

 • Додик: Босна пропадна

  Додик: Босна пропадна

  Претседаелот на Република Српска Милорад Додик изјави дека Босна и Херцеговина не може да опстане и истовремено нагласи дека претставникот на меѓународната заедница Валентин Инцко е лажго.
  -БиХ...

 • Ахмет Давутоглу:Повредите покажуваат изложеност на хемиско оружје

  Ахмет Давутоглу:Повредите покажуваат изложеност на хемиско оружје

  Повредите на ранетите сириски бегалци кои пристигнаа во Турција имаат симптоми на дејство на хемиско оружје – изјави турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу.    -Направивме тестови...

 • Најлајкуваната матурантка: Босанка која привлекува како магнет

  Најлајкуваната матурантка: Босанка која привлекува како магнет

  Кога на 2-ри мај ја поставила својата матурска фотографија на Фејсбук, Алмаса Сарајевиќ веројатно не ни знаела дека таа ќе биде Фејсбук сензација.
  За неполни седум дена од поставувањето на фотографијата,...

 • Србите од Косово на протести во Белград

  Србите од Косово на протести во Белград

  Со транспаренти „Србија, па се друго“, „Ќе го ослободиме Косово“ и слично, над 3000 Срби од северот на Косово денеска се собраа на Плоштадот на Републиката во Белград. Учесниците на протестот носат...

 • Епидемија во Србија - четворица починати

  Епидемија во Србија - четворица починати

  Прогласена епидемија поради инфекција од бактерија Clostridium difficile на Одделението за ортопедија во болницата во Ужице, Србија, објавува српски Блиц. Од 24 април на ова одделение починале 4 лица, од кои кај двајца...

 • Кој е виновен што Тито не добил Нобелова награда за мир?

  Кој е виновен што Тито не добил Нобелова награда за мир?

  Овој малку познат детал од поновата историја го открил портпаролот на СПЦ, владиката Иринеј.
   
  Српската православна црква своевремено одбила да ја поддржи кандидатурата на Јосип Броз Тито за...

 • Притвор од еден месец за Насер Кељменди

  Притвор од еден месец за Насер Кељменди

  Основниот суд во Приштина му одреди еден месец притвор на Насер Кељменди, соопшти ЕУЛЕКС. Осомничениот беше уапсен пред два дена врз основа на налогот, кој го издаде обвинителот на ЕУЛЕКС. Акцијата за негово...

 • Косово ги прекина преговорите со Србија во Брисел

  Косово ги прекина преговорите со Србија во Брисел

  Преговорите меѓу Србија и Косово во Брисел беа прекинати, откако косовската делегација ја напушти еднострано средбата поради несогласување со главните точки.
  - И покрај нашите напори и добрата волја,...