Балкан
 • Бериша најави трета победа на парламентарните избори

  Бериша најави трета победа на парламентарните избори

  Лидерот на албанската десница и премиер на Албанија, Сали Бериша, на големиот предизборен митинг во Тирана во понеделникот навечер најави уште една победа на Демократската партија на јунските избори во...

 • Властимир Ѓорѓевиќ се извини за злосторствата во Косово

  Властимир Ѓорѓевиќ се извини за злосторствата во Косово

  Пензионираниот генерал и поранешен помошник на српскиот министер за внатрешни работи Властимир Ѓорѓевиќ изјави во Меѓународниот кривичен суд во Хаг, дека во 1999 година во Косово извршил злосторства и им се...

 • Момче и девојка поради забранета љубов скокнале во река

  Момче и девојка поради забранета љубов скокнале во река

  Девојката А.К. (18) и нејзиното момче З.Т. (20) од Подгорица скокнале во реката Цијевна, а благодарение на брзата реакција на полицијата била избегната трагедија.
  Против нивната љубов од почетокот било...

 • БиХ побара екстрадација на Кељеменди

  БиХ побара екстрадација на Кељеменди

  Портпаролката на Еулекс Ирина Гудељевиќ изјави денеска дека примиле барање за екстрадација на Насер Кељменди во БиХ. Според неа, барањето за екстрадиција на Кељменди кој се товари за тешки кривични дела во...

 • 23 години од натпреварот кој го најави распаѓањето на Југославија

  23 години од натпреварот кој го најави распаѓањето на Југославија

  На 13 мај во 1990-та година требаше да се одигра натпреварот помеѓу Динамо Загреб и белградска Црвена Звезда. Инцидентите кои се случија на овој натпреварот го означија почетокот на распадот на Југославија.
  ...

 • Сирија го разгорува конфликтот на Блискиот Исток

  Сирија го разгорува конфликтот на Блискиот Исток

  Бомбашките напади во Рејханли ги зголемија стравувањата дека граѓанската војна во Сирија ги вовлекува соседните земји и покрај обновените дипломатски напори за ставање крај на двегодишниот конфликт, во...

 • Силно невреме во источна Хрватска - Осиек најпогоден

  Силно невреме во источна Хрватска - Осиек најпогоден

  Силно невреме вчера попладне ја зафати источна Хрватска. За само 15 минути, дождот, силниот ветар и грмтевиците во Осиек предизвикале големи проблеми. Скршени стебла на железничката пруга Осиек – Винковци,...

 • Давутоглу: Ќе одговориме на нападите

  Давутоглу: Ќе одговориме на нападите

  Турција предупреди дека ќе ги преземе сите неопходни мерки за да се заштити после двете автомобил-бомби кои експлодираа во градот на нејзината граница со Сирија, јавува Би-Би-Си.
  Турскиот министер за...

 • Запленети 900 кг дрога Албанија

  Запленети 900 кг дрога Албанија

  Во јужна Албанија полицијата во раните утрински часови во саботата заплени 900 килограми дрога.
  Дрогата е запленета во градот Валона, познат туристички центар, во две различни акции. Најпрвин во моментот...

 • Косовскиот исламист Шерифи доби четири казни доживотен затвор

  Косовскиот исламист Шерифи доби четири казни доживотен затвор

  Косовскиот бегалец во САД Хисен Шерифи доби четири казни доживотен затвор поради планот од затвор да убие сведоци против него во обидот да изврши терористички напад врз големата маринска воена база...