Балкан
 • Дали Аленка Братушек ќе успее да состави нова влада во Словенија?

  Дали Аленка Братушек ќе успее да состави нова влада во Словенија?

  Словенија во рок од еден месец може да добие нова, лево насочена влада и прва жена премиер. Што би значело тоа за бизнисот и што доколку овој обид пропадне, анализира порталот Бизнис плус
  Четирите...

 • 20 лица повредени во тешка сообраќајка во Бугарија

  20 лица повредени во тешка сообраќајка во Бугарија

  Утрово во 7 часот и 30 минути, по бугарско време, се случила страотна сообраќајна несреќа во која се повредени дваесетина лица .
  Патнички автобус што сообраќал на линијата Русе- Јуделник утрово излетал од...

 • Закажана наредна средба - Тачи Дачиќ

  Закажана наредна средба - Тачи Дачиќ


  Според очекувањата- клучна, а според учесниците- најтешката рунда од дијалогот Белград- Приштина заврши со чекор напред, но без конечно решение за институциите на Србите во Косово. Нова средба на 4. март.

 • Хрватска влегува во ЕУ без мониторинг

  Хрватска влегува во ЕУ без мониторинг

  Хрватска ќе влезе во Европската унија без механизам за соработка и верификација, како што беше наметнат на Романија и Бугарија, пренесува романскиот информативен сајт Зиаре, повикувајќи се на соопштение на...

 • Бугарите ја урнаа владата - протестите продолжуваат

  Бугарите ја урнаа владата - протестите продолжуваат

  Организаторите на протестите во Бугарија преку Facebook порачаа дека не се откажуваат од демонстрациите. „Не дојволувајте да бидеме испровоцирани со оваа оставка и да се повлечеме. Ова е манипулација за да...

 • Баросо: клучна недела за Косово и Србија

  Баросо: клучна недела за Косово и Србија

  Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска во Брисел изјави дека оваа недела ќе биде многу важна за Косово и за Србија во нивните напори за приближување кон Европската унија. Тој ова го...

 • Кацин: Ситуацијата во БиХ е посериозна од статусот на Косово

  Кацин: Ситуацијата во БиХ е посериозна од статусот на Косово

  Ситуацијата во Босна и Херцеговина(БиХ) е најголем проблем на подрачјето на западен Балкан, посериозна и од статусот на Косово, а за да се реши, потребен е притисок и организирана акција на меѓународната...

 • НАТО ги распореди противракетните системи Патриот во Турција

  НАТО ги распореди противракетните системи Патриот во Турција

  НАТО заврши со распоредувањето на шестте системи за противракетна одбрана „Патриот“ во Турција, соопшти денеска претставник на прес-службата на НАТО. Распоредувањето на ракетните комплекси е целосно...

 • Ороа: “Србија мора да го признае Косово“

  Ороа: “Србија мора да го признае Косово“

  Француската пратеничка Даниел Ороа тврди дека Србија ќе мора да го признае Косово. Барањето за признавање не е на хартија, туку усмено, вели Ороа за “Новости".
   
  “Обрачот Косово сè повеќе се...

 • Косово денеска слави пет години независност

  Косово денеска слави пет години независност

  Денеска Косово одбележува пет години од прогласувањето независност од Србија
   
  Во 12 часот во центарот на Приштина се одржа парада на припадници на Силите за безбедност на Косово и на косовската...