Балкан
 • Уапсена поранешна уредничка во ХТВ

  Уапсена поранешна уредничка во ХТВ

  Дијана Чуљак, поранешна уредничка на Хрватската телевизија е осомничена во аферата Кор медиа, објави „Јутарњи лист".
  Во аферата нејзиниот поранешен сопруг Владимир Шелебај и уште четири луѓе се...

 • Дачиќ: Косово повеќе не е српско

  Дачиќ: Косово повеќе не е српско

  Ова во интервју за неделникот „Нин“ го изјавил српскиот премиер Ивица Дачиќ, пренесува Нетпрес.
   
  „Десет години си мечтаев дека Косово е наше, иако тоа е впишано во српскиот Устав. Но,...

 • Црна Гора ќе го врати српското млеко

  Црна Гора ќе го врати српското млеко

  Црна Гора ќе го враќа млекото во кое е пронајден афлатоксин. Се работи за околу 500 тони млеко кое е увезено. Најголем дел од него е српско.

  Според директорот на Управата за инспекциски работи, Спасо...

 • Запленети над 400 кг дрога во Драч

  Запленети над 400 кг дрога во Драч

  Во Пристаништето во Драч во Албанија во четвртокот навечер албанската полиција заплени 420 килограми дрога од типот марихуана.

  Дрогата е откриена  во еден автобус со регистарски таблички на Тирана...

 • Вашингтон не ја сака Република Српска во Косово

  Вашингтон не ја сака Република Српска во Косово

  Американскиот амбасадор во Белград, Мајкл Кирби изјави дека Вашингтон не ја сака Република Српска на територијата на Косово, бидејќи овој модел е пример за лошо решение за решавање на проблемите во Босна и...

 • Јапонски научник прогнозира силен земјотрес и цунами во Турција

  Јапонски научник прогнозира силен земјотрес и цунами во Турција

  Ова го прогнозира јапонски експерт, пишува турскиот весник „Радикал“.
  Фумио Канеко, експерт од службата за дејствија при катастрофи при Агенцијата за меѓународна соработка на Јапонија, во...

 • Холандска лабораторија: Афлатоксинот во млекото во Србија во границите до 0,5

  Холандска лабораторија: Афлатоксинот во млекото во Србија во...

  Резултатите од анализите на млекото од Србија изработени во холандска лабораторија покажуваат дека речиси 70 проценти од примероците од испратеното млеко ја надминуваат границата од 0,05 микгрограми на...

 • Германија и Франција против влезот на Романија и Бугарија во шенген зоната

  Германија и Франција против влезот на Романија и Бугарија во шенген...

  Нема да биде постигнато решение по прашањето за влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната, откако и Франција се противи на ова одлука,објави денеска романскиот весник „Романија либера“.
  Весникот,...

 • Балканската маршрута е главна за транспорт на дрога од Авганистан

  Балканската маршрута е главна за транспорт на дрога од Авганистан

  Генералниот директор на Канцеларијата на Обединетите нации (ОН) за борба против наркотиците и организираниот криминал (УНОДЦ), Јури Федотов, укажува дека, иако количината на дрога во изминатите  години е...

 • Се отвори нова дупка во близина на Задар!

  Се отвори нова дупка во близина на Задар!

  По случувањата во Истра, Дрниш и Меџимур во Хрватска, пријавен е уште еден случај на уривање на земјата, овој пат во Задар.

  “Отварањето на земјата“ во полиција го пријавил 39-годишен маж, кој...