Балкан
 • Баросо: клучна недела за Косово и Србија

  Баросо: клучна недела за Косово и Србија

  Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо денеска во Брисел изјави дека оваа недела ќе биде многу важна за Косово и за Србија во нивните напори за приближување кон Европската унија. Тој ова го...

 • Кацин: Ситуацијата во БиХ е посериозна од статусот на Косово

  Кацин: Ситуацијата во БиХ е посериозна од статусот на Косово

  Ситуацијата во Босна и Херцеговина(БиХ) е најголем проблем на подрачјето на западен Балкан, посериозна и од статусот на Косово, а за да се реши, потребен е притисок и организирана акција на меѓународната...

 • НАТО ги распореди противракетните системи Патриот во Турција

  НАТО ги распореди противракетните системи Патриот во Турција

  НАТО заврши со распоредувањето на шестте системи за противракетна одбрана „Патриот“ во Турција, соопшти денеска претставник на прес-службата на НАТО. Распоредувањето на ракетните комплекси е целосно...

 • Ороа: “Србија мора да го признае Косово“

  Ороа: “Србија мора да го признае Косово“

  Француската пратеничка Даниел Ороа тврди дека Србија ќе мора да го признае Косово. Барањето за признавање не е на хартија, туку усмено, вели Ороа за “Новости".
   
  “Обрачот Косово сè повеќе се...

 • Косово денеска слави пет години независност

  Косово денеска слави пет години независност

  Денеска Косово одбележува пет години од прогласувањето независност од Србија
   
  Во 12 часот во центарот на Приштина се одржа парада на припадници на Силите за безбедност на Косово и на косовската...

 • Грција ја обвини Турција за нарушување на воздушниот простор

  Грција ја обвини Турција за нарушување на воздушниот простор

  Два грчки борбени ловца од типот „F-16" полетале ноќта кон вторник за пресретнување на турски воен хеликоптер кој се приближил на грчкиот остров Калимнос и ги облетал островите Имиа, Фармакониси, Агатониси...

 • Поголемиот број Словенци против испраќање мисија во Мали

  Поголемиот број Словенци против испраќање мисија во Мали

  Поголемиот број на Словенци се против испраќањето на словенечки војници во Мали, покажуваат резултатите од анкетата на весникот „Дело“.
  Дури 75 проценти од испитаниците изјавиле дека се против...

 • Хрватска повторно под снег

  Хрватска повторно под снег

  Граѓаните на Хрватска утрово повторно се соочија со проблемите предизвикани од силните снежни врнежи и наносите на патиштата. 
   
  Снегот, што на некои места достигнува и до половина метар,...

 • Сеповеќе инциденти во Војводина

  Сеповеќе инциденти во Војводина

  Претседателот на Скупштината на Автономната покраина Војводина, Иштван Пастор му упати отворено писмо на премиерот на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ во кое изразува длабока загриженост...

 • Судии од Албанија ги обвинуваат САД за мешање во судски процес

  Судии од Албанија ги обвинуваат САД за мешање во судски процес

  Судскиот совет во Албанија ги обвиниле Соединетите Американски Држави за мешање во судски процес на двајца полицајци кои биле ослободени од обвинение за убиство на тројца демонстранти во текот на...