Свет
 • Иран повторно почна со збогатување ураниум?

  Иран повторно почна со збогатување ураниум?

  Иран порача дека ќе ја информира надзорната агенција на Обединетите нации во Виена оти почнува процес за зголемување на сопствените капацитети за збогатување ураниум. За иранската агенција ИСНА тоа го...

 • Во ерупцијата на вулканот Фуего 75 мртви и речиси 200 исчезнати

  Во ерупцијата на вулканот Фуего 75 мртви и речиси 200 исчезнати

  Во ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала во неделата загинале 75 лица, а речиси 200 се водат за исчезнати, објавија во средата локалните функционери.
  Според Институтот за форензика, 75 луѓе загинале во...

 • Канада - автобус излета од патот, 24 туристи повредени

  Канада - автобус излета од патот, 24 туристи повредени

  Канадската полиција соопштила дека автобус излетал од патот во источниот дел од покраината Онтарио, поради што 24 лица се примени во болница, а 4 лица се здобиле со повреди опасни по живот, пренесува АП.
  ...

 • Берлин: Со нож им налетал на полицајци

  Берлин: Со нож им налетал на полицајци

  На снимката јасно е прикажано необично и досега необјаснето однесување на маж, како налетува на полицајци пред да го запрат.
  Полицијата вчера го опколи подрачјето околу Берлинската катедрала по што еден...

 • Бројот на жртвите во Гватемала скокна на 69, спасувачите трагаат по преживеани

  Бројот на жртвите во Гватемала скокна на 69, спасувачите трагаат по...

  Бројот на жртвите од ерупцијата на вулканот во Гватемала се искачи на најмалку 69, додека спасувачите се во потрага по можни преживеани под реките од пепел и кал. Бројот на жртвите веројатно уште повеќе ќе се...

 • 46 загинати мигранти во брод кој потона

  46 загинати мигранти во брод кој потона

  Во близина на крајбрежјето на Тунис потона брод со мигранти, а животот го загубија 46 луѓе.
  Министерството за одбрана на Тунис соопшти дека се превртел брод со мигранти во близина на јужното крајбрежје на...

 • Авганистан, бомбашки напад врз членови на верски совет

  Авганистан, бомбашки напад врз членови на верски совет

  При експлозија на бомба во близина на местото на одржување на состанокот на Советот Улема на кој самоубиствените бомбашки напади беа прогласени за забранети, загинаа најмалку осум лица,  соопшти...

 • Вулканот во Гватемала пеплоса 26 луѓе

  Вулканот во Гватемала пеплоса 26 луѓе

  Ерупцијата на Вулканот на Огнот во Гватемала зафати повеќе од 1,7 милиони луѓе, предизвика хаос во повеќе населени места, а пепелта затрупа цели населби.
  Според последните агенциски информации најмалку 25...

 • Шестмина полицајци убиени во Мексико

  Шестмина полицајци убиени во Мексико

  На јавен пат се убиени шестмина полицајци во близина на градот Саламанка во државата Гванахуато, пишуваат медиумите.
  Убиството се случило кога полицајците се обиделе да запрат возило. Патниците отвориле...

 • Антиелитистичка влада во Италија

  Антиелитистичка влада во Италија

  Џузепе Конте положи заклетва пред претседателот на Италија како премиер на првото антиелитистистичка влада во Западна Европа. 
  Оваа влада во својата програма се заложува за  намалување на даноците,...