Свет
 • Плачот на 5-годишниот Вади ја вџаши јавноста

  Плачот на 5-годишниот Вади ја вџаши јавноста

  Плачот на 5-годишниот Вади ја вџаши јавноста - уапсен зашто фрлал со камења!
  Израелските војници уапсија 5-годишно Палестинче, зашто фрлало камења врз полициско возило.
  Инцидентот се случи на Западниот...

 • Ново заладување на односите меѓу Каиро и Техеран

  Ново заладување на односите меѓу Каиро и Техеран

  Египет го обвини Иран за неприфатливо мешање во внатрешните работи поради тоа што Техеран ја критикуваше египетската армија за отстранувањето на исламистичкиот претседател Мухамед Морси. Египетското...

 • За железничката несреќа во Канада виновен кондуктерот

  За железничката несреќа во Канада виновен кондуктерот

  За несреќата во Канада, во која погинале околу 50 лица, кога товарен воз со нафта излетал од шините и се запалил, одговорен е кондуктерот, бидејќи не ја активирал рачната кочница."Рачните кочници не биле...

 • Падна автобус во провалија, 16 жртви

  Падна автобус во провалија, 16 жртви

  Најмалку 16 лица загинаа, а петнаесет се повредени откако меѓуградски автобус паднал во провалија на југ на Перу, соопшти полицијата.Истрагата за причината за несреќата се уште е во тек, пренесе „Франс...

 • Револуционерен тест на крвта покажува колку брзо старееме

  Револуционерен тест на крвта покажува колку брзо старееме

  Нов, револуционерен тест на крвта наскоро „ќе претскажува“ колку брзо старееме и уште колку долго ќе живееме.
  Научниците откриле хемикалија наречена „отпечаток“ во крвта што може да содржи...

 • Бостонскиот бомбаш пред суд, му се заканува смртна казна

  Бостонскиот бомбаш пред суд, му се заканува смртна казна

  Чеченецот Џохар Тсарнаев со американско државјанство денеска ќе се соочи со 30 обвиненија, меѓу кои и за убиство на 4 лица. 19 годишниот Џохар, обвинет за бомбашките напади на бостонскиот маратон на 15 април, кој...

 • Чешкиот претседател ја именуваше новата влада

  Чешкиот претседател ја именуваше новата влада

  Чешкиот претседател Милош Земан денеска ги именувал министрите во новата технократска влада која ја предводи неговиот долгогодишен соработник и советник од редовите на левицата, Јиржи Руснок, со цел да се...

 • Околу 30.000 затвореници штрајкуваат со глад во САД

  Околу 30.000 затвореници штрајкуваат со глад во САД

  Околу 30.000 од вкупно 133.000 затвореници во Калифорнија, штрајкуваат со глад во знак на поддршка на осудениците притворени во самица, соопштија затворски службеници.
  Затворениците оброците ги одбиле во...

 • „Амнести“ со критики за армијата во Египет

  „Амнести“ со критики за армијата во Египет

  Меѓународната организација за човекови права „Амнести интернешнл“ соопшти дека има докази за „непропорционална употреба на сила од страна на египетските воени трупи“ за време на протестите во...

 • Како изгледа денеска бебето од легендарниот филм?

  Како изгледа денеска бебето од легендарниот филм?

  Многуммина сигурно се сеќаваат на легендарниот филм Babys day out и преслаткото бебе Бинк кое ги освои симпатиите на многу гледачи ширум светот.
  Станува збор за филм снимен во 1994 година во режија на Патрик Рид...