Свет
 • 12 деца загинаа во сообраќајка во Индија

  12 деца загинаа во сообраќајка во Индија

  Најмалку 12 деца загинаа откако училишен автобус се судри со камион во северната индиска држава Шенџаб, јави „oneindia“. Возачот на автобусот загинал во сообраќајката во градот Накодар. Дванаесет деца се...

 • Кина и официјално има невидлив брод

  Кина и официјално има невидлив брод

  Кинеската морнарица испорача нов тип на невидлив „stealth“ ракетен брод со кој се очекува Кинезите да ја зголемат својата поморска одбрана на земјата, за време на територијалните спорови. Бродот кој...

 • Обама „гори“ во новиот спот на Северна Кореја

  Обама „гори“ во новиот спот на Северна Кореја

  Северна Кореја објавила нова пропагандна видеоснимка што го прикажува американскиот претседател Барак Обама како гори во пламен од нуклеарна експлозија.
  Видеото било ставено на ЈуТјуб во понеделникот,...

 • Силувани и убиени три девојчиња во Индија

  Силувани и убиени три девојчиња во Индија

  Три сестри од Индија, на возраст од шест до 11 години, биле силувани и убиени, а нивните тела биле фрлени во бездна во едно село во западниот дел на Индија, соопштила индиската полиција. 
   
  Телата на...

 • Огнена фонтана, Етна се разбуди

  Огнена фонтана, Етна се разбуди

  Италјанскиот вулкан Етна се разбуди вчера утрото. Ова е првата ерупција на вулканот во 2013.
   
  Медиуми пишуваат дека вчера Етна изгледала на огнена фонтана која фрлала жешка лава високо во воздухот.

 • Најмалку 25 бунтовници убиени во операции на авганистанските и НАТО сили

  Најмалку 25 бунтовници убиени во операции на авганистанските и НАТО...

  Авганистанските сили и меѓународните коалициски сили убиле најмалку 25 бунтовници и тројци нивни генерали во одвоени операции низ земјата во изминатите три дена, соопшти денеска авганистанското...

 • Нов рекорд - На Сибир измерени минус 71 степен

  Нов рекорд - На Сибир измерени минус 71 степен

  Во Источен Сибир измерена е најниската температура во некое населено место. Имено во селото Ојмјакон, кое важи за најладното место на планетата, измерен е минус 71 степен.
   
  Жителите велат дека во...

 • Метеоритот бил тежок 10 тона, повредени повеќе од 700 луѓе

  Метеоритот бил тежок 10 тона, повредени повеќе од 700 луѓе

  Метеоритот кој утрово погоди повеќе места во централна Русија бил тежок десет тона кога влегол во атмосферата, при што при падот експлодирал дури девет пати, пресенесуваат светски агенции. Неговите делови...

 • Северна Кореја контра целиот свет

  Северна Кореја контра целиот свет

  Северна Кореја повторно и пркоси на меѓународната заедница. И покрај сите предупредувања тоа да не го прави, свернокорејската армија го изврши третиот подземен нуклеарен тест во последните шест години, а...

 • Безредија во Каиро

  Безредија во Каиро

  На втората годишнина од повлекувањето на долгогодишниот властодржец во Египет, Хосни Мубарак, во Каиро повторно дојде до тешки безредија.
  Повеќе од десет илјади активисти демонстрираа против новата...

Популарно