Свет
 • Околу 3 000 лица евакуирани во Калифорнија заради стихиен пожар

  Околу 3 000 лица евакуирани во Калифорнија заради стихиен пожар


  Речиси 3 000 лица од околу 700 куќи добиле наредба за евакуација заради стихијниот пожар што беснее северно од Лос Анџелес, кој зафати површина од околу 103 квадратни километри.  
   
  Евакуираните...

 • Големи поплави во Средна Европа

  Големи поплави во Средна Европа

  Најмалку тројца луѓе загинаа во големите поплави проследени со лизгање на земјиштето во Чешка, Австрија и во Германија. Ова се најголеми поплави во Централна Европа во последната деценија. Чешката влада...

 • Во Дамаск најмалку осум загинати во бомбашки напад

  Во Дамаск најмалку осум загинати во бомбашки напад

  Најмалку осум луѓе од сириските сили за безбедност загинаа денеска во Дамаск откако бил извршен напад со автомобил бомба врз полициска станица.
  Според сириска опозициска организација, во нападот...

 • Повеќе од илјада загинати во мај во Ирак

  Повеќе од илјада загинати во мај во Ирак

  Повеќе од илјада луѓе се убиени во мај во бран насилства во Ирак, соопштија ОН.
  Во мај се убиени 1.045 луѓе и 2.397 се ранети во напади ширум државата. Тоа според ОН е највисока цифра во изминатите пет...

 • Пет жртви во налет на торнадо во Оклахома

  Пет жртви во налет на торнадо во Оклахома

  Жестока бура предизвика синоќа низа торнада кои го погодија Оклахома Сити, во кој загинаа пет луѓе додека голем број возачи на камиони се „заробени“ на автопатишта. - Меѓу загинатите се мајка и дете...

 • Авион слета во дневна соба

  Авион слета во дневна соба

  Мал авион, двосед, се срушил врз куќа во Вирџинија.
  Две лица се здобиле со сериозни повреди откако со мал двосед авион паднале во дневната соба во една куќа во американската држава Вирџинија.
  Пилот ја...

 • Во судир на два авиони загинаа четири лицa

  Во судир на два авиони загинаа четири лицa

  На небото над Финикс во американската држава Аризона, денес се судрија два мали авиони при што загинаа четири лица.
  Авионите по судирот паднале во пустина северно од Финикс, и нема преживеани, пренесува...

 • Заканувачко писмо со рицин до Обама откри ФБИ

  Заканувачко писмо со рицин до Обама откри ФБИ

  Американската тајна служба соопшти дека пресретнала заканувачко писмо упатено до претседателот Барак Обама.
  Писмото е слично на оние кои биле испратени до градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумерг....

 • „Пред да умре мајка ми“ - писмо кое го трогна целиот свет

  „Пред да умре мајка ми“ - писмо кое го трогна целиот свет

  Писмото кое го напиша 11-годишната Кејт го трогна светот. Таа состави листа на желби кои сака да ги исполни додека нејзината мајка е жива.

  Мел Смај има 31 година и е мајка на две деца, 11-годишната Кејт и...

 • Нови насилства во Ирак

  Нови насилства во Ирак

  Автомобил-бомба и неколку бомби поставени покрај пат експлодираа денеска во шиитски и сунитски квартови во Багдад, убивајќи најмалку 13 луѓе.
  Никој досега не ја презеде одговорноста за нападите, во кои...