Свет
 • Ја убила другарка и затоа што била поубава од неа

  Ја убила другарка и затоа што била поубава од неа

  Тринаесетгодишно девојче од Кина и ја отсекла главата на својата другарка затоа што била поубава од неа. Таа ја мразела затоа што била послаба и целото друштво повеќе сакало да поминува во друштво со неа....

 • Емирот од Катар му ја предаде власта на неговиот син

  Емирот од Катар му ја предаде власта на неговиот син

  Емирот од Катар Шеик Хамад бин Калифа ал-Тани му ја предаде власта на својот 33-годишен син, Шеик Тамин бин Хамад ал-Тани. Во говорот на државната телевизија, 61-годишниот Емир рече дека е време за новата...

 • Бомбаш самоубиец извршил напад на хотел полн со агенти на ЦИА

  Бомбаш самоубиец извршил напад на хотел полн со агенти на ЦИА

  Бомбаш самоубиец утринава извршил напад во самиот центар на Кабул, а на мета му бил хотелот Ариана – база на агентите на американската ЦИА, претседателската палата и авганистанското министерство за...

 • Растението кое

  Растението кое "јаде овци" расцветало по 15 години

  Егзотичната билка која "јаде овци" по 15 години за прв пат расцветало во Кралската градина во Велика Британија.
  Растението "Puya Chilensis" веќе 15 година се наоѓа во градината, високо е 4,5 метри и конечно ја...

 • Американец на јаже го мина „Гранд Кањон“ во Аризона

  Американец на јаже го мина „Гранд Кањон“ во Аризона

  34-годишниот Американец Ник Валенда уште еднаш го потврди епитетот „Крал на кањоните“, откако стана првиот човек што на јаже успеа да мине преку клисурата „Гранд Кањон“ за помалку од 23 минути.

 • Протести во Виена за поддршка на турскиот премиер

  Протести во Виена за поддршка на турскиот премиер

  Неколку илјади луѓе учествуваа во демонстрациите во Виена за поддршка на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.
  Се работи за 8.000 лица кои протестирале на улиците во Виена со слики од турскиот премиер и...

 • Саудиска Арабија го помести викендот на петок и сабота

  Саудиска Арабија го помести викендот на петок и сабота

  Саудиска Арабија е последна од шесте држави на Советот за соработка на земјите од Персискиот залив (GCC), во кој се клучени Бахреин, Кувајт, Оман, Катар и Обединетите Арапски Емирати, кои го поместија викендот...

 • Десет војници загинаа во судирите со исламисти во Јужен Либан

  Десет војници загинаа во судирите со исламисти во Јужен Либан

  Најмалку 12 лица загинаа во јужен Либан при жестоки судири меѓу армијата и следбеници на сунитскиот проповедник, шеик Ахмед ал-Ашер, кој ги повикува приврзаниците кон учество во вооружениот конфликт во...

 • Израелски воздушни напади во Газа

  Израелски воздушни напади во Газа

  Израел денеска извршил неколку воздушни напади врз Газа, како одговор на ракетните напади од палестинските територии. Според израелската армија, цел на воздушната акција биле два магацинa за оружје во Газа и...

 • Дете-гениј: Направил подморница од пластика

  Дете-гениј: Направил подморница од пластика

  Џастин Бекерман од Њу Џерси е дефинитивно гениј. Ова 18-годишно момче шест месеци изработувало подморница од пластика, и верувале или не успеал да ја направи и таа да функционира нормално.
  Целиот потфат...