Свет
 • Хорор несреќа на аеромитинг во Дејтон, двајца мртви!

  Хорор несреќа на аеромитинг во Дејтон, двајца мртви!

  Страотна несреќа се случи на аеромитингот во Дејтон, во кој загинаа пилотот на малиот двокрилен авион, Чарли Швенкер, и каскадерката Џејн Винкер.
  Авионот, кој на крилата ја носеше каскадерката, инаку...

 • Во нападите во Ирак најмалку 24 убиени

  Во нападите во Ирак најмалку 24 убиени

  Во серијата напади во Ирак во саботата убиени се најмалку 24 луѓе од кои 15 во самоубиствен напад пред шиитска џамија во северниот дел од главниот рад Багдад, според податоците на медицинските и безбедносните...

 • Авион се сруши на аеромитинг во САД

  Авион се сруши на аеромитинг во САД

  Пилот и акробатка настрадаа, кога нивниот авион двокрилец се сруши за време на аеромитингот во близина на градот Дејтон во Охајо.
  При изведување на еден од триковите, авионот изгуби контрола и падна на...

 • Кинез уби шест лица поради „работен спор“

  Кинез уби шест лица поради „работен спор“

  62-годишен маж, кој е осомничен за убиство на шест лица, јави ДПА.
  Полицијата информира дека осомничениот, кој бил вработен во приватна хемиска фабрика во шангајското индустриско предградие Баошан, ги...

 • Мундијалот мора да се одржи во Бразил

  Мундијалот мора да се одржи во Бразил

  Генералниот секретар на ФИФА, Жером Валке изјави дека и покрај огромниот притисок во земјата и протестите на граѓаните на Бразил, земјата не може да се откаже од организацијата на Светското првенство.
  ...

 • Евакуирани 100.000 лица во Канада

  Евакуирани 100.000 лица во Канада

  Околу 100.000 жители од Калгари и околината се евакуирани поради поплавите кои го зафатија тој дел на Канада.
  Поради обилните дождови дојде до излевање на реките Боу и Елбоу во олимпискиот град и ширум...

 • Ја фрли во провалија љубовницата на сопругот!

  Ја фрли во провалија љубовницата на сопругот!

  Перуанката Лисет Лупо Мамани од Арекипе долго време се сомневала дека сопругот ја изневерува, а доказот за тоа го добила кога го следела и затекнала со љубовницата.
  Лисет, која со Ренцо Занабриј Хуенко...

 • Бразил на нозе - 18 годишно момче го загуби животот

  Бразил на нозе - 18 годишно момче го загуби животот

  Група учесници на протестите во Бразил, синоќа упаднаа во Министерството за надворешни работи во Бразилија, при што се судирија со полицајците кои употребија палки и солазавец за растерување на...

 • Загинаа десетмина високи офицери на Военото воздухопловство на Никарагва

  Загинаа десетмина високи офицери на Военото воздухопловство на...

  Десетмина офицери од висок ранг на Военото воздухопловство на Никарагва загинаа при уривање на воен хеликоптер во близина на Манагванското Езеро.
  Меѓу загинатите се и командантот на Военото...

 • Невреме во Швајцарија - настрадаа гимнастичари

  Невреме во Швајцарија - настрадаа гимнастичари

  Најмалку 39 луѓе се повредени, од кои шестмина потешко во невремето што ја погоди Швајцарија.Сите се гимнастичари врз кои се урнал покрив на монтажна сцена додека учествувале на приредба под налетот на...